Zmiany w Kongregacji Nauki Wiary. Jakie decyzje podjął papież?
Papież Franciszek postanowił, że począwszy od dzisiaj Kongregacja Nauki Wiary będzie składała się z dwóch sekcji: doktrynalnej i dyscyplinarnej, z których każda jest koordynowana przez sekretarza, wspomagającego prefekta w specyficznej dziedzinie swoich kompetencji, przy współpracy podsekretarza i odpowiednich kierowników urzędów – czytamy w opublikowanym dziś liście apostolskim w formie motu proprio Fidem servare.
Papież wyjaśnia, że Sekcja Doktrynalna, za pośrednictwem Biura Doktrynalnego zajmuje się sprawami związanymi z promowaniem i ochroną nauki wiary i moralności. Krzewić też ma podejmowanie studiów mających na celu pogłębienie zrozumienia i przekazu wiary w służbie ewangelizacji, aby jej światło było kryterium rozumienia sensu życia, zwłaszcza w obliczu pytań stawianych przez postęp nauk i rozwój społeczeństwa.
>>> Zadania komisji Eccelsia Dei przejmuje Kongregacja Nauki Wiary
W zakresie wiary i moralności Sekcja zatroszczy się o zbadanie dokumentów, które mają być opublikowane przez inne dykasterie Kurii Rzymskiej, jak również pism i opinii, które wydają się problematyczne dla poprawnej wiary, zachęcając do dialogu z ich autorami i proponując odpowiednie środki zaradcze, zgodnie z normami Agendi ratio in doctrinarum examine.
Franciszek powierza też tej sekcji zadanie zbadania kwestii związanych z ordynariatami personalnymi, ustanowionymi przez konstytucję apostolską Anglicanorum Coetibus.
Do Sekcji Doktrynalnej należy Biuro Małżeńskie, które zostało powołane do badania, zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym, spraw dotyczących privilegium fidei (czyli rozwiązania małżeństwa osób nieochrzczonych dla dobra wiary strony, która przyjęła chrzest – tzw. przywilej pawłowy).
>>> Papieska nominacja w Kongregacja Nauki Wiary
Natomiast Sekcja Dyscyplinarna, poprzez Biuro Dyscyplinarne, zajmuje się przestępstwami zastrzeżonymi tej Kongregacji i rozpatrywanymi przez nią dzięki jurysdykcji ustanowionego tam Najwyższego Trybunału Apostolskiego. Jej zadaniem jest przygotowanie i opracowanie procedur przewidzianych przez normy kanoniczne, aby Kongregacja w różnych swoich instancjach (Prefekt, Sekretarz, Promotor Sprawiedliwości, Kongres, Sesja Zwyczajna, Kolegium do rozpatrywania odwołań w sprawach delicta graviora) mogła promować prawidłowy wymiar sprawiedliwości.
W tym celu, Sekcja promuje odpowiednie inicjatywy formacyjne proponowane przez Kongregację ordynariuszom i prawnikom, aby sprzyjać właściwemu zrozumieniu i zastosowaniu norm kanonicznych odnoszących się do jej sfery kompetencji.
Papież przypomina w swoim dokumencie, że Kongregacja Nauki Wiary posiada Archiwum bieżące do przechowywania i konsultowania dokumentów, które zarządza również Archiwum Historycznym dawnych Kongregacji Świętego Oficjum i Indeksu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |