fot. unsplash / Vitolda Klein

Co zrobić, by ferie zimowe były bezpieczne?

Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku – przypomina ministerstwo edukacji.

W sobotę rozpoczynają się ferie zimowe w szkołach. Odbędą się w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego.

Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. „Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników” – wskazuje resort w informacji na temat bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.

>>> Dzieci z pięciu województw zaczynają ferie zimowe

fot. unsplash

„Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe” – zaleca MEiN.

Autokar do kontroli

Przypomina też informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów, którymi dzieci i młodzież będą jechać na ferie lub z nich wracać. O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

fot. unsplash/Annie Spratt

Na stronie internetowej Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową. Wystarczy w wyszukiwarkę zamieszczoną na stronie wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

Zasady bezpieczeństwa dotyczące zabaw na śniegu, lodowisku i podczas kuligów można znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku https://bialystok.policja.gov.pl/po2/prewencja/poradnik/49686,Bezpieczne-Ferie.html

Na stronie Komendy Stołecznej Policji są ostrzeżenia dotyczące przebywania na lodzie https://ksp.policja.gov.pl/kr/aktualnosci/108222,Uwaga-Ostroznie-na-lodzie.html

MEiN poleca też stronę Bezpiecznie na stoku http://www.bezpiecznienastoku.pl/dobre-praktyki/ gdzie można znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki.

Rekomenduje też materiały informacyjne Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego https://gopr.org/poradnik/ oraz Akademii Górskiej TOPR https://topr.pl/index.php/narciarstwo

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleca podczas planowania wyjazdów zagranicznych bieżące śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, szczególnie w zakładce „Informacje dla podróżujących” https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Wszystkie osoby, które planują wyjazd zagraniczny, zachęcamy do pobrania aplikacji „Polak za granicą” https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polakzagranica To źródło informacji, w którym można znaleźć m.in. kontakty do polskich placówek zagranicznych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze