Fot. Lawrence OP, flickr.com

Co zrobić, kiedy nie odmówisz pokuty?

Zadaną przez spowiednika modlitwę warto odmówić od razu. Być może jednak zdarzyło ci się nie odprawić pokuty od razu po spowiedzi. Co zrobić, kiedy w ogóle nie spełniło się tego warunku?

Czekasz w niewielkiej kolejce do konfesjonału i nagle przypominasz sobie, że w zawirowaniach życia codziennego zapomniałeś odprawić pokuty. Co wtedy? Zrezygnować ze spowiedzi? Przemilczeć tę sytuację? Jest tylko jedno właściwie rozwiązanie. Podczas spowiedzi należy zwyczajnie powiedzieć, że zapomniało się tego zrobić. Ksiądz weźmie to pod uwagę i zapewne uwzględni ten fakt, proponując nową pokutę.

Przed spowiedzią lub podczas spowiadania się towarzyszy nam nieraz lęk przed oceną księdza. Taka postawa powoduje, że zatracamy nieraz logiczne myślenie i ludzkie podejście. Ważne, abyśmy się tego wystrzegali, bo w innym wypadku nasze spotkania z Chrystusem w sakramencie pojednania będą nam się kojarzyły z niepotrzebnym strachem. Mówmy otwarcie o swoich przewinieniach, bo przy konfesjonale tylko postawa szczerości może rzeczywiście odmienić nasze serce.

Warunki dobrej spowiedzi:
1. Rachunek sumienia.
2. Żal za grzechy.
3. Mocne postanowienie poprawy.
4. Szczera spowiedź.
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Fot. Lawrence OP, flickr.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze