Coraz bliżej do beatyfikacji krewnego księżnej Diany
Krewny księżnej Diany, ksiądz George Spencer będzie błogosławionym. Papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności jego cnót, co oznacza ważny krok ku beatyfikacji.
Przodek księżnej Walii opuścił Kościół anglikański i został katolickim księdzem. O dekretach zatwierdzonych przez papieża poinformował w sobotę Watykan. Jeden z nich dotyczy urodzonego w 1799 roku w Londynie George’a Spencera, który przyjął święcenia kapłańskie w Kościele anglikańskim w 1824 roku. Sześć lat później przeszedł do Kościoła katolickiego. Następnie przystąpił do zgromadzenia pasjonistów i przyjął imię Ignacy od świętego Pawła. Wystąpił m.in. z ideą Krucjaty Modlitwy w intencji nawrócenia Anglii, za co był krytykowany. Przez wiele lat działał na rzecz nawrócenia Anglii na katolicyzm. Zmarł w Szkocji w 1864 roku. Wymogiem ogłoszenia kandydata na ołtarze błogosławionym jest też uznanie cudu uzdrowienia przypisywanego jego wstawiennictwu.
Przypomnijmy, że anglikanizm to jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Związany jest z tradycją protestancką, jednak w dużym stopniu zachował także teologiczną więź z katolicyzmem. Kościół w Anglii to najstarszy i największy z Kościołów anglikańskich, wiodący przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej; członek Wspólnoty Porvoo, grupującej dwanaście Kościołów anglikańskich i luterańskich. Zasięg terytorialny Kościoła obejmuje przede wszystkim Anglię, choć granice niektórych diecezji wykraczają poza Wielką Brytanię. Do Kościoła Anglii przynależą również niemal wszyscy anglikanie żyjący w kontynentalnej Europie, w tym w Polsce. Kościół Anglii jest doktrynalnie jedną z najbliższych katolicyzmowi wspólnot protestanckich, sam określa się zresztą jako Kościół równocześnie katolicki i protestancki. Zachował ważną rolę sukcesji apostolskiej, choć nie uznaje zwierzchnictwa papieża.
Kościół Anglii ma charakter państwowy, stąd jego oficjalnym zwierzchnikiem jest panujący monarcha Wielkiej Brytanii (obecnie to królowa Elżbieta II). Przywódcą duchowym Kościoła jest arcybiskup Canterbury, będący z urzędu anglikańskim prymasem Anglii. Drugim najważniejszym dostojnikiem kościelnym jest arcybiskup Yorku, sprawujący jako metropolita pieczę nad północnymi diecezjami Kościoła. Wśród wielu różnic dzielących Kościół Anglii i Kościół rzymskokatolicki jest zniesienie przez ten pierwszy celibatu oraz dopuszczenie, od roku 1992, kapłaństwa kobiet. Od 2014 kobiety mogą być również biskupami Kościoła Anglii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |