fot. EPA/STRINGER

Coraz trudniejsza i niepewna sytuacja w Afganistanie

Agencje przekazują w piątek sprzeczne dane na temat liczby ofiar czwartkowego zamachu w Kabulu. Według agencji TASS, która powołuje się na afgański resort zdrowia, zginęło co najmniej 170 osób.

Agencja AP podaje, że w zamachach zginęło 79 Afgańczyków i 13 amerykańskich żołnierzy, EFE pisze o 95 ofiarach śmiertelnych. Powołując się na źródła oficjalne, EFE podaje, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ 150 osób zostało rannych. „Times of Israel” pisze, że zginęły 103 osoby. Wcześniej korespondent telewizji CBS poinformował, że w atakach rannych zostało ponad 200 osób.

>>> Afganistan: ostatni ksiądz katolicki opuścił kraj

fot. EPA/SHAWN THEW

Ustalono, że w dwóch wybuchach przed lotniskiem w Kabulu zginęło 13 żołnierzy USA, a 18 zostało rannych. Przedstawiciel talibów powiedział, że w zamachu zginęło 28 talibów, choć wcześniej ich rzecznik oznajmił, że nie było ofiar wśród talibskich bojowników. Czwartkowe ataki, które zorganizowało Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), były wymierzone w tłum zebranych przed lotniskiem ludzi, chcących przedostać się do portu lotniczego, by uciec z Afganistanu, którym od połowy sierpnia rządzą talibowie. W piątek IS-Ch poinformowało, że jeden z jego zamachowców samobójców obrał za cel „tłumaczy i kolaborantów amerykańskiej armii”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że w ciągu kilku dni w Afganistanie zabraknie leków i innych środków medycznych. Organizacja zapowiedziała, że aby zapewnić dostawy medyczne postara się stworzyć most powietrzny z miastem Mazar-e-Szarif z pomocą Pakistanu.

Nadchodzi katastrofa głodu na wielką skalę

W Afganistanie nadchodzi katastrofa na wielką skalę, jednej trzeciej populacji grozi głód – informuje Wafaa Saeed Abdelatef z Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). ONZ zabiega o 800 mln dolarów finansowej pomocy dla Afganistanu. Podstawowe potrzeby Afgańczyków nadal rosną, „te potrzeby zrodziły się z dziesięcioleci konfliktów, a sytuację pogorszyła susza i (pandemia) Covid-19” – wyjaśniła Abdelatef podczas briefingu online dla dziennikarzy. ONZ zaapelowała w tym roku do międzynarodowej społeczności o 1,3 mld dol. środków pomocowych dla Afganistanu, ale do uzyskania tej sumy nadal brakuje 800 mln dol. – podaje Reuters.

>>> Afganistan: przyszłość organizacji humanitarnych jest niepewna

fot. EPA/SHAWN THEW.

>>> Premier: dzisiaj kończy się akcja ewakuacyjna z Afganistanu

Kraj zmaga się z poważną suszą, drugą w ciągu trzech ostatnich lat, a także ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii. Susza spowodowała, że plony były o 40 proc. niższe. Dodatkowo, dojście talibów do władzy spowodowało setki tysięcy przesiedleń. Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFD) ostrzegł, że po przejęciu władzy przez talibów około 14 milionom ludzi w Afganistanie zagraża klęska głodu.

Stolica Apostolska z wielką uwagą i głębokim niepokojem obserwuje rozwój sytuacji w Afganistanie i ponawia apel papieża Franciszka z 15 sierpnia, aby „modlić się do Boga pokoju, aby ustał szczęk broni i znaleziono rozwiązanie przy stole dialogu”. W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze