fot. Zurab Kurtsikidze/EPA

Czarnogóra: parlament cofnął przepisy wymierzone w Serbski Kościół Prawosławny

Parlament Czarnogóry przegłosował niewielką liczbą głosów zmiany w miejscowym ustawodawstwie, przywracające Serbskiemu Kościołowi Prawosławnemu (SKP) prawa własności do obiektów sakralnych. Za zmianami głosowało 41 spośród 81 posłów przy jednoczesnym zbojkotowaniem posiedzenia przez opozycję.

Parlament kraju rozpatrzył raz jeszcze przepisy  uchwalone rok temu. Wprowadził do nich poprawki, które w istocie przyznają Patriarchatowi Serbskiemu monopol w tamtejszym prawosławiu i potwierdzają liczne jego przywileje. Parlamentarzyści opozycyjni zbojkotowali obrady i głosowanie, uważając je za nieważne, gdyż mandat jednego z deputowanych zatwierdzono dopiero w czasie sesji parlamentu. 

>>> Czarnogóra: czy powstanie nowy autokefaliczny Kościół prawosławny?

Obecnie prezydent Czarnogóry Milo Ðukanović, będący jednocześnie przywódcą DPS, ma siedem dni na podpisanie nowych przepisów lub trzy dni na ponowne skierowanie ich do parlamentu, aby jeszcze raz je rozpatrzył i jeśli również tym razem posłowie zatwierdzą poprawki, będzie musiał je podpisać.

Większość wierzących wśród ponad 620 tys. mieszkańców Czarnogóry wyznaje prawosławie, reprezentowane tam przez Patriarchat Serbski. Od 1993 r. (rejestracja w 2000) istnieje ponadto stosunkowo nieliczny i niekanoniczny Czarnogórski Kościół Prawosławny, uważający się za spadkobiercę autokefalicznego (niezależnego) Kościoła czarnogórskiego, istniejącego do połowy XVIII wieku, gdy wchłonął go Kościół serbski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze