
PAP/Jarek Praszkiewicz
Czechy: delegacja Kościołów i religii Ukrainy spotkała się z ambasadorem ds. holokaustu
Przebywająca w Czechach delegacja Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) spotkała się 4 kwietnia w Pradze z ambasadorem do specjalnych poruczeń ds. holokaustu, dialogu międzyreligijnego i wolności religii w czeskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Robertem Řehákiem. Rozmowa odbyła się w siedzibie tego resortu.
Przed rozpoczęciem wydarzenia dyplomata czeski oprowadził swych gości po budynku MSZ, po czym przedstawił im działalność Artykułu 18 – Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Wolności Religii i Wyznań (IRFBA), którego jest przedstawicielem w Czechach. Oprócz informacji o bieżących poczynaniach tej organizacji gospodarz spotkania zapowiedział delegacji z Ukrainy, iż jesienią br. w Pradze odbędzie się konferencja ministerialna nt. międzynarodowej wolności religijnej.
Przedstawiciele WRKiOR ze swej strony podziękowali R. Řehákowi za to, że reprezentowany przezeń Sojusz utrzymuje w centrum swej uwagi i reaguje na prześladowania religijne, jakich dopuszcza się Rosja na okupowanych przez siebie obszarach Ukrainy. Przytoczyli przykłady takich prześladowań na zajętych przez Rosję ziemiach oraz opowiedzieli o stanie wolności wyznania, a także o posłudze duchowej i dzialalności humanitarnej Kościołów i religii ukraińskich w czasie obecnej wojny rozpętanej przez Rosję przeciw Ukrainie. Goście z Kijowa zwrócili ponadto uwagę na niebezpieczeństwo rozszerzenia ideologii „ruskiego świata” i hybrydowej działalności przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na terenie Republiki Czeskiej i Unii Europejskiej.
>>> Coraz więcej prób nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi

Na zakończenie spotkania z ambasadorem Robertem Řehákiem delegaci Rady odmówili modlitwę za Ukrainę i Czechy, w intencji zwycięstwa i nadejście sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy. Odwiedziny MSZ Czech były ostatnim punktem pobytu przedstawicieli WRKiOR w tym kraju, rozpoczętego 2 kwietnia.
W skład delegacji, na której czele stał obecny, rotacyjny przewodniczący Rady – biskup Wszechukraińskiego Związku Kościołów Ewangelicznych Chrześcijan-Baptystów Walerij Antoniuk, wchodzili zwierzchnicy bądź wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów: Prawosławnego Ukrainy, Greckokatolickiego, Rzymskokatolickiego, Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Ewangelickiego oraz Zjednoczenia Żydowskich Organizacji Religijnych Ukrainy, Duchowego Zarządu Muzułmanów Autonomicznej Republiki Krymu, jak również Ukraińskiego Towarzystwa Biblijnego i Instytutu Wolności Religijnej. Do WRKiOR, powstałej w grudniu 1996, należy obecnie 17 wspólnot wyznaniowych z całego kraju.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |