Częstochowa: pomoc dla samotnych matek

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dom Samotnej Matki „Oaza” dla kobiet z dzieckiem i kobiet w ciąży otwarto dziś w Częstochowie. Obiekt położony przy ul. Staszica 5 jest prowadzony przez Caritas archidiecezji częstochowskiej.

Dom Samotnej Matki ma aktualnie 18 miejsc i ma służyć matkom i ich dzieciom nie tylko od strony lokalowej, ale także duchowo. To w nim mieszkanki Oazy mogą przystępować do sakramentów czy podejmować rozmowy na ważne tematy.

Uroczystego otwarcia i poświęcenia domu dokonał abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

„Ten dom to nowa nadzieja, że będzie można odmienić własne życie. To także szczególna odpowiedź na apel papieża Franciszka z Roku Miłosierdzia o konkretne dary takiego miłosierdzia w diecezji” – podkreślił abp Depo.

Natomiast ks. Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaznaczył, że ta inicjatywa zrodziła się „w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, bowiem liczba samotnych matek, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej wciąż jest znaczna”.

Na terenie archidiecezji częstochowskiej funkcjonuje już Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach. Powstawał w latach 1985-88. Budował go w imieniu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej ówczesny wikariusz w Żarkach, ks. Stanisław Gasiński.

Dom w Żarkach prowadzony jest przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Celem placówki jest niesienie pomocy kobietom, które spodziewają się narodzin dziecka, a ich sytuacja osobista, rodzinna czy materialna jest trudna.

Pomoc ta polega m.in. na zapewnieniu całodobowego mieszkania i wyżywienia przez wszystkie dni roku, pomocy w organizowaniu opieki medycznej dla matek i dzieci, pomocy w znalezieniu możliwości korzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Częstochowa: pomoc dla samotnych matek
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze