Prezydent Joe Biden, fot. EPA/KEVIN DIETSCH

Czy Biden może przyjmować komunię? Biskupi USA głosowali nad przygotowaniem dokumentu

Większość biskupów amerykańskiego episkopatu katolickiego zagłosowała w piątek za opracowaniem dokumentu o nauczaniu Kościoła ws. Eucharystii. Dokument ten – wbrew ostrzeżeniu ze strony Watykanu – ma m.in. dotyczyć kwestii, czy prezydent Joe Biden powinien przyjmować komunię.

Jak podała w piątek Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich (USCCB), za wnioskiem opowiedziało się 168 hierarchów, przy 55 głosach przeciw. Oznacza to, że zwolennicy opracowania dokumentu uzyskali wymaganą większość 2/3.

Stanowisko Kościoła będzie następnie przedmiotem debaty i zostanie poddane pod głosowanie podczas spotkania USCCB w listopadzie.

>>> Prezydent Joe Biden – w czasie służbowej podróży – znalazł czas na niedzielną mszę

Choć wynik głosowania był zgodny z przewidywaniami, sprawa była główną kontrowersją odbywającego się od środy wirtualnego posiedzenia episkopatu i doprowadziła do gorących podziałów wewnątrz amerykańskiego Kościoła, a także rozdźwięku między Kościołem w USA a Watykanem.

Główne źródło sporu leży w intencji zwolenników dokumentu, by określić, że katoliccy politycy głoszący poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła – głównie w kwestii aborcji – nie powinni przyjmować Eucharystii. Choć dokument ma mieć charakter ogólny i objąć wszystkich katolików w życiu publicznym, to niektórzy konserwatywni biskupi nie kryli, że chodzi przede wszystkim o prezydenta Joe Bidena, który regularnie chodzi na msze i przyjmuje komunię. Jeden z najbardziej prominentnych konserwatywnych hierarchów, kardynał Raymond Burke zasugerował nawet, że Biden z racji swojego stanowiska ws. aborcji jest apostatą i jest automatycznie objęty ekskomuniką, wobec czego nie mogą przyjmować komunii.

>>> Szwajcaria: doszło do spotkania Władimira Putina z Joe Bidenem

fot. cathopic

Stanowisko Kościoła nie stanowiłoby formalnego zakazu przyjmowania komunii przez prezydenta; ta decyzja należałaby do miejscowych hierarchów. Jak dotąd biskupi diecezji, w których Biden uczęszcza na msze – w jego rodzinnym mieście Wilmington w stanie Delaware oraz w Waszyngtonie – stali na stanowisku, że prezydent może przyjmować eucharystię.

Mimo to, biskupi przeciwni dokumentowi próbowali zablokować lub odłożyć głosowanie, co – jak skomentował portal National Catholic Register – doprowadziło do wzajemnych pretensji i „funkcjonalnej schizmy”.

>>> Pierwsze spotkanie Duda – Biden. Jakie wnioski po rozmowie na szczycie NATO?

Sprawę dodatkowo komplikuje stanowisko Watykanu; przed posiedzeniem Episkopatu Stolica Apostolska jasno ostrzegła biskupów w USA, że głosowanie może „stać się źródłem niezgody zamiast jedności wewnątrz episkopatu i szerzej, Kościoła w Stanach Zjednoczonych”. Do sprawy pośrednio odniósł się też papież Franciszek, mówiąc podczas jednego z kazań, że Eucharystia „nie jest nagrodą świętych, lecz chlebem grzeszników”, zaś stronnicy Franciszka ostrzegali, by nie traktować sakramentu jako „broni politycznej”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze