fot. Pixabay

Czy dzisiaj obowiązuje piątkowy post?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wczoraj, 1 listopada, obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień Zaduszny przypada w tym roku w piątek, w związku z czym w niektórych diecezjach biskupi udzielili dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Piątek 2 listopada 2018 r. ma rangę wspomnienia liturgicznego, nie zaś uroczystości, dlatego w Polsce oczywiście obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że na terenie diecezji zostanie udzielona dyspensa.

„W związku z tym, że dzień 2 listopada 2018 r. przypada w piątek, udzielam dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od potraw mięsnych. Wszystkim korzystającym z dyspensy polecam modlitwę w intencjach szczególnie drogich Ojcu Świętemu oraz wykonanie czynu miłosierdzia wobec bliźnich” – poinformował biskup radomski Henryk Tomasik. Podobną decyzję podjął biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej oraz Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Kwestię piątkowego postu reguluje Kanon 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stwierdza:

„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Informację o dyspensie możesz znaleźć na stronie internetowej swojej diecezji.

Zobacz także
Wasze komentarze