Czy jutro zostaną przedstawione nowe obostrzenia i całkowity lockdown?
Redaktor Onetu, Andrzej Gajcy pisze w najnowszym artykule, że eksperci sugerują rządowi ograniczenie mobilności społecznej w połączeniu z twardym lockdownem, a także zamknięcie przedszkoli i żłobków oraz wprowadzenie ostrzejszych limitów wiernych w kościołach.
Min. Zdrowia, Adam Niedzielski spotka się w środę z przedstawicielami Kościoła w sprawie obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa przed zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi. Sam Niedzielski poinformował o tym w środowym wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Nie chciał ujawnić więcej szczegółów spotkania.
Zaznaczył, że docierają do niego informacje o weryfikacji realności tych limitów, które nie są raczej przestrzegane.
Dlatego ja m.in. dziś (środa – PAP) będę rozmawiał z władzami kościelnymi na temat przestrzegania tych obostrzeń – powiedział.
>>> Minister zdrowia: święta wielkanocne będą takie jak rok temu
Min. Zdrowia powiedział, że w razie przyjęcia mocniejszych obostrzeń dla gospodarki jego rekomendacją będzie to, że powinna być zachowana proporcjonalność – czyli wszyscy powinni być dotknięci nimi w ten sam sposób. Andrzej Gajcy pisze w swoim artykule, że niewykluczone, że nowe restrykcje dotkną także wiernych w kościołach. W tym momencie w kościołach obowiązuje limit jednej osoby na 15 m kw. powierzchni świątyni. Według źródeł Onetu brany jest pod uwagę wariant, w którym podczas mszy nie będzie mogło się gromadzić więcej niż 5 osób. Tak było już choćby podczas ubiegłorocznej Wielkanocy. Onet informuje również, że inną propozycją jest także możliwość zamknięcia cmentarzy na okres świąt.
AKTUALIZACJA:
KEP wydał właśnie wspólny komunikat ministra zdrowia i sekretarza generalnego KEP w sprawie obostrzeń w kościołach. Poniżej jego treść:
Wspólny komunikat ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego
Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego.
Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.
Apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.
Warszawa, 24 marca 2021 r.
>>> Premier: w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia, żeby przydusić wirusa
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |