Czy katolicy dbają o środowisko? Rusza program „Piękno tej ziemi”
„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!” – głosił w homilii w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 roku Święty Jan Paweł II. Słowa papieża Polaka są dziś – w obliczu postępującej degradacji środowiska naturalnego i zmian klimatu – szczególnie aktualne. Odpowiedzią na wezwanie papieża o dbałość o polską przyrodę jest program „Piękno tej ziemi”.
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Troska o stworzenie i ochrona środowiska to zadanie każdego katolika. W programie “Piękno tej ziemi” wspólnoty parafialne i grupy katolickie z całej Polski angażują się w działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w swoich “małych Ojczyznach”, najbliższym otoczeniu w myśl słów: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Inicjatywami podejmowanymi w parafiach może być na przykład nasadzenie roślin i rabat kwietnych w pobliżu kościoła czy cmentarza, co wzbogaca krajobraz i bioróżnorodność, a jednocześnie tworzy dodatkową przestrzeń do modlitwy kontemplacyjnej w otoczeniu przyrody. Innym przykładem jest organizacja parafialnych wycieczek rowerowych, spacerów z różańcem czy spływów kajakowych, które są okazją do wspólnej modlitwy i odkrywania miejsc cennych przyrodniczo w najbliższej okolicy. Dobrym kierunkiem jest również zadbanie o przyjazną ludziom i środowisku infrastrukturę wokół budynku kościoła. Można zamontować zbiornik na deszczówkę i wodą z niego podlewać kwiaty czy ustawić stojaki rowerowe – przejażdżka rowerem lub przyjście pieszo do kościoła może być sposobem na wyciszenie się przed udziałem w nabożeństwie i jest dobrym wyborem dla zdrowia.
Powołani do troski o stworzenie i godność ludzką
Jan Paweł II nauczał o “ekologii ludzkiej”, czyli zbliżeniu troski o środowisko i ochrony godności ludzkiej. Papież, wyprzedzając swoją epokę, wskazywał na moralną odpowiedzialność każdego z nas wobec postępującej degradacji środowiska: “Współczesne społeczeństwo nie znajdzie rozwiązania kwestii ekologicznej, jeśli poważnie nie zweryfikuje swojego stylu życia.” i przypominał, że „człowiek został powołany, aby uprawiać ogród ziemi i strzec go (por. Rdz 2, 15), jest zatem w szczególny sposób odpowiedzialny za środowisko życia, (…) odpowiedzialny nie tylko wobec obecnej epoki, ale i przyszłych pokoleń”. Dziś ta odpowiedzialność, ale również szansa jest w naszych rękach. To my razem z naszymi bliskimi, sąsiadami, we wspólnotach parafialnych możemy podejmować szereg działań, dzięki którym zachowamy piękno polskiej przyrody dla przyszłych pokoleń. A tu i teraz poprzez troskę o środowisko naturalne, czystą wodę i powietrze, zadbamy o zdrowie i bezpieczeństwo dla nas i naszych najbliższych.
>>> W trosce o wspólny dom [MISYJNE DROGI]
Zachowajmy piękno tej ziemi
Gwałtowne zjawiska pogodowe, długotrwałe susze lub nagłe obfite ulewy, zanik gatunków roślin i zwierząt, które pamiętamy z dawniejszych lat mogą być przyczyną niepokoju i zmartwień. Ale też każdy z nas zna uczucie zachwytu nad polską przyrodą i krajobrazem. Dlatego dziś dołóżmy starań, by zachować piękno tej ziemi dla przyszłych pokoleń. A podejmowane wysiłki niech będą wyrazem naszej wdzięczności do Pana Boga za wspaniały dar jakim jest polska przyroda.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |