
Fot. pixabay / FilipFilipovic
Czy Leon XIV będzie płacił podatki w USA?
Czy papież Leon XIV będzie płacił podatki w Stanach Zjednoczonych, pomimo swego statusu głowy innego państwa i głowy Kościoła katolickiego? – zastanawiają się amerykańskie media. Jako obywatel USA mieszkający zagranicą może bowiem podlegać obowiązkowi podatkowemu w swojej ojczyźnie – przypomina „The Wall Street Journal”.
Wszyscy obywatele Stanów Zjednoczonych są opodatkowani ze swych dochodów zagranicznych, nawet jeśli mieszkają poza USA. W roku podatkowym 2025 mogą oni odpisać od podatku do 130 tys. dolarów takich dochodów. Nie dotyczy to jednak dochodów związanych z pracą dla rządu innego państwa. Tymczasem Leon XIV pracuje teraz dla Watykanu i choć nie pobiera wynagrodzenia w ścisłym sensie tego słowa, to wszystkie jego potrzeby (mieszkanie, jedzenie, ubranie, opieka zdrowotna, podróże) są pokrywane z jego budżetu. Mieszkanie w Pałacu Apostolskim nie byłoby uważane za korzyść podlegająca opodatkowaniu, dywaguje Jared Walczak z Tax Foundation, cytowany przez „The Washington Post”, gdyż odpowiada kryteriom zwolnienia od podatku przysługującego duchownym mieszkającym w miejscu pełnienia swej posługi.

>>> Austriacki teolog: papież nie może spełniać wszystkich oczekiwań, jakie są do niego kierowane
Inny potencjalny obowiązek podatkowy może być związany z tym, że gdyby Leon XIV jako papież podpisywał rachunki bankowe powyżej 10 tys. dolarów USA, musiałby to zgłosić do amerykańskiego Departamentu Skarbu, zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi przepisami finansowymi. W 2015 roku Watykan wprowadził w życie normy FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), zobowiązujące do przekazywania amerykańskiemu fiskusowi informacji o kontach obywateli amerykańskich w Instytucie Dzieł Religijnych, zwanym potocznie bankiem watykańskim.
Według Edwarda A. Davida, profesora w King’s College w Londynie, mamy do czynienia z sytuacją „zupełnie nową”, gdyż ani USA, ani Watykan nie mają przetartej ścieżki prawnej w podobnej kwestii. Wspomniany Jared Walczak uważa, że może tu być konieczna nawet ustawa Kongresu USA, stwarzająca klarowne ramy prawne.
Wcześniej, jako obywatel Peru od 2015 roku, przyszły papież mógł korzystać w Stanach Zjednoczonych z ulg podatkowych w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |