Czy organizacje humanitarne dotrą do mieszkańców Strefy Gazy?
Hamas zaapelował do światowych organizacji humanitarnych o zapewnienie Gazie niezbędnych środków medycznych i humanitarnych w związku z kontynuowaniem przez Izrael nalotów na to terytorium, poinformował portal CNN.
Kryzys humanitarny w Gazie pogłębił się wraz z ostrzeżeniami, że ludności grozi głód, a paliwo może wyczerpać się w ciągu kilku godzin. Jak wcześniej informowała CNN, Izrael wstrzymał podstawowe dostawy do enklawy w odpowiedzi na brutalne ataki terrorystyczne Hamasu.
„Wzywamy wszystkie instytucje niosące pomoc, opiekę zdrowotną i charytatywne w naszym świecie arabskim i islamskim oraz w społeczności międzynarodowej o pilną i szybką interwencję w celu zapewnienia wszelkich niezbędnych środków medycznych i pomocy oraz paliwa, aby uratować ponad dwa miliony obywateli Palestyny” – napisał Hamas w oświadczeniu.
Palestyńska minister zdrowia dr Mai Alkaila w czwartkowym oświadczeniu „ostrzegła przed załamaniem się systemu opieki zdrowotnej w Strefie Gazy w wyniku poważnego niedoboru środków medycznych i lekarstw.” Według władz medycznych Strefy Gazy co najmniej 1537 osób, w tym 500 dzieci i 267 kobiet, zginęło od czasu rozpoczęcia przez Izrael ataków na Gazę po śmiercionośnym ataku Hamasu w ubiegłą sobotę. Władze dodały, że kolejnych 6612 osób odniosło obrażenia.
Apel do Izraela
Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że Izrael nie ma prawa stosować zasady odpowiedzialności zbiorowej wobec Strefy Gazy i wezwał obie strony do powściągliwości w obliczu trwającego konfliktu, poinformował w piątek portal BBC. „Dla mnie jest to równoznaczne z odpowiedzialnością zbiorową. Odcięcie prądu, odcięcie dostaw paliwa i wody – nie tak powinno się zachowywać szanowane demokratyczne państwo” – powiedział Varadkar.
W wywiadzie dla RTÉ premier Irlandii stwierdził: „Izrael to kraj otoczony przez wrogów, brutalne grupy dzikusów, takie jak Hamas i Hezbollah, kraje takie jak Iran, często wspierany przez islamskich fundamentalistów i antysemitów na całym świecie. Izrael jest więc zagrożony. Mają prawo się bronić, ale nie mają prawa łamać międzynarodowego prawa humanitarnego”. Varadkar podkreślił także znaczenie otwarcia korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, aby pomoc mogła dotrzeć do Palestyńczyków.
Według ONZ sytuacja w Gazie jest tragiczna – podczas izraelskiego oblężenia brakuje żywności i wody. Izrael twierdzi, że blokada nie zakończy się, dopóki nie zostaną uwolnieni izraelscy zakładnicy, pisze BBC.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |