
fot. Franciszek Cofta
Czy parafia może być rodziną? Domy Oblackie – Iława
Misjonarze oblaci przybyli do Iławy po zakończeniu II wojny światowej. Dziś mieści się tam parafia pw. Przemienienia Pańskiego, której proboszcz o. Andrzej Albiniak OMI jest także kapelanem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego historię oraz ciekawostki na temat iławskiej wspólnoty można zobaczyć w przygotowanym przez nas wideo – pierwszym z cyklu dotyczącego oblackich domów w Polsce.
Po zakończeniu II wojny światowej misjonarze oblaci przybyli na tereny obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. W 1946 roku o. Mieczysław Niepiekło OMI w domu w Samborowie utworzył kaplicę, a dwa lata później zamieszkał tam również o. Edward Wróbel OMI, który pracował w Miłomłynie. Wraz z o. Alojzym Zdebelem OMI utworzyli oni oblacki dystrykt z siedzibą dyrektora w Miłomłynie.
W 1948 roku ks. Teodor Bensch – administrator apostolski tamtejszych ziem poprosił, aby ojciec Niepiekło OMI rozpoczął pracę przy tzw. białym kościele. Wtedy to rozpoczęła się jego odbudowa po wojennych zniszczeniach. Cztery lata później władze kościelne zdecydowały, aby oblaci opuścili wspomniany budynek, a zamiast tego podjęli pracę duszpasterską w zrujnowanej przez Rosjan części Starego Miasta z tzw. „czerwonym kościołem”.
30 sierpnia 1963 roku dom zakonny został oficjalnie zatwierdzony i ustanowiony zgodnie z prawem kanonicznym Kościoła Katolickiego. Następnie, w 1974 roku przy kościele rektoralnym powstała parafia pw. Przemienienia Pańskiego. Dwa lata wcześniej Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów zostało właścicielem całości obiektów, a w „czerwonym kościele” zaczęto odprawiać nabożeństwa parafialne. Z czasem dobudowano do starej części klasztornej nowy kompleks mieszkalno-katechetyczny, gdzie do 2008 roku mieszkały siostry służebniczki NMP współpracujące z oblatami.

Zaangażowanie pastoralne
W 1984 roku do parafii pw. Przemienia Pańskiego w Iławie trafiła figura Matki Bożej Fatimskiej, którą sprowadził o. Taduesz Hajduk OMI. W związku z tym już od wielu lat od maja do października trzynastego dnia każdego miesiąca odbywają się w parafii nabożeństwa fatimskie. W kościele spotykają się też różne grupy ekumeniczne. W „czerwonym kościele” organizowano liczne uroczystości patriotyczne i rocznicowe związane z historią Polski.
W oblackim domu zakonnym w Iławie mieszkają misjonarze ludowi, którzy zajmują się m.in. głoszeniem misji parafialnych, głownie w diecezji elbląskiej, toruńskiej oraz warmińskiej. O. Tadeusz Rzekiecki OMI jest kapelanem więziennym w Zakładzie Karnym w Iławie. Inni misjonarze zajmują się także prowadzeniem duszpasterstwa młodzieży, miejscowej grupy Przyjaciół Misji oraz innych wspólnot parafialnych. Proboszczem parafii jest Andrzej Albiniak OMI.
Iława turystyczna
Proboszcz pełni również funkcję kapelana Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Iławie. Jest to miejscowość turystyczno-wypoczynkowa. Położona nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem, na którym znajduje się największa wyspa śródlądowa – Wielka Żuława. Kilkukrotnie w tych okolicach bywał Jan Paweł II, a przedmioty, których wtedy używał, można dzisiaj znaleźć w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Iławie.
To w oblackim „czerwonym kościele” rozgrywa się jedna z części powieści młodzieżowej Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. W budynku tym można obejrzeć m.in. gotyckie portale wejściowe, płyty nagrobne czy też barokowy ołtarz. Przy kościele podziwiać można też pozostałości murów miejskich, dawną pastorówkę i jej pomieszczenia gospodarcze.
Zarówno te, jak i wiele innych ciekawostek dotyczących naszej parafii w Iławie można znaleźć w poniższym wideo:
Wideo: Mateusz Leśniewski, Franciszek Cofta
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |