fot. Pixabay

Czy Polacy są zadowoleni ze swojej sytuacji ekonomicznej? Zaskakujące wyniki raportu

Większość Polaków (73,2 proc.) jest zadowolonych ze swojej sytuacji ekonomicznej, w tym ponad 15 proc. – bardzo; zdecydowanie niezadowolonych jest 7,7 proc. – wynika z raportu Santander Consumer Banku.

Jak czytamy w badaniu wykonanym na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – kochamy okazje”, po kilku latach bardzo dobrej koniunktury, politycy i ekonomiści zapowiadają spowolnienie gospodarcze, które ma nawiedzić w najbliższym czasie Polskę. Prognozy te nijak się mają do naszych nastrojów na start 2020 roku.

Mężczyźni są bardziej zadowoleni niż kobiety

Lepiej swoją sytuację finansową oceniają mężczyźni – 78,5 proc., to o 10 p.p. więcej niż kobiet. Te ostatnie z kolei dominują w grupie osób najbardziej niezadowolonych ze swojego aktualnego statusu (12,3 proc. w porównaniu z 2,7 proc. mężczyzn). „Im starszy respondent, tym jego poziom satysfakcji z sytuacji ekonomicznej niższy. Co jednak ciekawe dużo osób zdecydowanie niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej znajdziemy nie tylko wśród seniorów 70 plus, ale i wśród trzydziestolatków” – napisano.

>>> Czy małżonkowie powinni mieć wspólne konto?

Jak pokazują dane z raportu, „zdecydowana większość Polaków (73,2 proc.) jest zadowolona ze swojej obecnej sytuacji ekonomicznej – w tym 15,4 proc. respondentów to osoby bardzo zadowolone”. „Osób zdecydowanie niezadowolonych jest tylko 7,7 proc.” – czytamy.

Cytowany w raporcie Piotr Dolata z zarządu Santander Consumer Banku ocenił, że wyniki badań nie powinny dziwić, bo dzisiaj coraz częściej mówimy o nierówności w zarobkach, która stanowi spore wyzwanie w wielu sektorach gospodarki. „Na gorszą sytuację materialną Polek składa się wiele czynników. Po pierwsze, demografia. Panie biją na głowę mężczyzn, jeśli chodzi o długość życia. Po drugie, kobiety szybciej przechodzą na emeryturę, na której są dłużej, właśnie ze względu na długość życia” – dodał.

fot. pixabay

Niezadowoleni trzydziestolatkowie

W badaniu zaznaczono, że zadowolenie Polaków jest niezależne od wieku. Dla przykładu, dwudziestolatkowie wchodzą w Nowy Rok w takim samym dobrym nastroju jak pięćdziesięciolatkowie (78,2 proc. w porównaniu z 79,5 proc.). „Rzecz się ma jednak inaczej z deklaracją niezadowolenia. Najmłodsi najrzadziej wybierali tę odpowiedź (12,2 proc.), najstarsi – najczęściej (33,9 proc.). Co ciekawe, drugą najbardziej niezadowoloną grupą po 70 plus są trzydziestolatkowie” – podano.

>>> W Polsce jest już 31,5 tys. milionerów! Gdzie mieszka ich najwięcej?

Autorzy raportu wskazują, że najwięcej osób zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej jest w dużych miastach, takich jak Lublin czy Białystok (o populacji między 250 a 500 tys. mieszkańców). Najwięcej niezadowolonych zaś zamieszkuje metropolie, np. Poznań czy Warszawę. Szansa na spotkanie osoby deklarującej zdecydowane zadowolenie ze stanu finansów jest też wysoka na wsi (18,7 proc).

>>> Mieć ciastko i zjeść ciastko – 7 wskazówek mądrego oszczędzania

Dodano, że w grupie osób o najwyższych dochodach pozytywnie o swojej sytuacji finansowej myślą prawie wszyscy (98,2 proc.), a o dochodach najniższych, ponad 42,1 proc. ocenia swoją sytuację negatywnie.

Badanie zrealizowane przez IBRIS, na zlecenie Santander Consumer Banku, powstało metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów w listopadzie 2019 roku. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa osób dorosłych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze