fot. Andrzej Iwański, Praca pochodna: TharonXX/ Popieluszko Europena (commons.wikimedia)

Czy potrzebujemy dziś „nieposłusznych” świętych?

Być „nieposłusznym”. Opowiedzieć się za prawdą. Umieć znaleźć skuteczny sposób świadczenia o niej, bez stosowania przemocy – to jest potrzebne również dziś. Jak to robić? – to może pokazać nam ks. Popiełuszko. O tym, czy Kościół potrzebuje dziś „nieposłusznych” świętych mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podczas konferencji „Zło dobrem zwyciężaj. Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata” Konferencja odbyła się dziś w Belwederze.

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, który miał okazję osobiście spotykać się z ks. Popiełuszką, uczestniczył podczas konferencji w panelu pt. „O złu należy mówić jak o chorobie…”

Miał odwagę

Przypomniał, że w szkole przyszły kapelan „Solidarności” miał obniżoną ocenę ze sprawowania, gdyż chodził na nabożeństwa różańcowe i sprzeciwiał się tezie, że „człowiek pochodzi od małpy”. – Miał odwagę sprzeciwić się pewnym formułowanym w uproszczony sposób teoriom „naukowym” – zauważył ks. prof. Mazurkiewicz.

Ks. prof. Mazurkiewicz, fot. Leszek Szymański/PAP

Odważny w wierze

Prelegent przywoływał też sytuację, która miała miejsce w jednostce wojskowej w Bartoszycach, gdzie klerycy byli zniechęcani do drogi powołania a w przypadku oporu wręcz poddawani torturom. Ks. Popiełuszko podczas pobytu w tej jednostce uczestniczył nielegalnie we mszy św. Odmówił też zdjęcia różańca, za co spotkały go okrutne konsekwencje. Ks. Mazurkiewicz przytaczał list ks. Popiełuszki, w którym wyjaśniał on swoją decyzję – różaniec nikomu nie przeszkadzał, a powodem do zdejmowania go nie jest to, że ktoś nie może na to patrzeć. – Umiejętność dawania świadectwa o swojej wierze oraz zwracania uwagi na prawo do obecności wiary w sferze publicznej jest istotna również dziś – podkreślał ks. Mazurkiewicz.

Mówił też o dylemacie ks. Jerzego w związku z przedstawioną mu przez kard. Glempa propozycją wyjazdu na studia zagraniczne. – Ks. Popiełuszko doświadczał wewnętrznego rozdarcia miedzy wiernością ludziom za których czuł się odpowiedzialny a przyrzeczeniem posłuszeństwa, do jakiego był zobowiązany wobec swojego biskupa. Postanowił, że wyjedzie, jeśli tak zarządzi prymas. Przyszła śmierć, nie wiemy, jak by się wydarzyło. Konfliktu, którego doświadczał, można doświadczać również dziś. Takie napięcie obecne jest w Kościele i ks. Popiełuszko może być przykładem przeżywania go – mówił.

fot. PAP/Marcin Gadomski

O prawdzie bez przemocy

Nawiązując do św. Jana Pawła II ks. Mazurkiewicz powiedział, że upadek komunizmu był zwycięstwem osób, które odmawiały stosowania przemocy ale znajdowały inne skuteczne sposoby świadczenia o prawdzie. – Ks. Popiełuszko był taką osobą – podsumował. Zaznaczył, że ks. Popiełuszko nie miał w sobie jakichś pragnień konfrontacji z wielkimi wyzwaniami ale nie wycofywał się w momencie, gdy one przychodziły. Siłę dawała mu relacja z Bogiem.

Konferencja „Zło dobrem zwyciężaj. Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata” odbyła się w związku z obchodzonym rokiem 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego. Zorganizowana została przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Społecznym Komitetem Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W konferencji uczestniczyli m.in. członkowie rodziny bł. ks. Popiełuszki oraz osoby zaangażowane w kultywowanie pamięci o nim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze