fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Czy przed podróżą papież będzie musiał przejść dodatkowe badania?

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę podróży papieża Franciszka do Budapesztu i na Słowację, dwa miesiące po operacji, jaką przeszedł, nie przewiduje się dodatkowych procedur zdrowotnych – poinformowano w czwartek w Watykanie.

W niedzielę papież poleci na siedem godzin do stolicy Węgier, gdzie będzie przewodniczyć mszy na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, a następnie uda się na Słowację, gdzie pozostanie do środy.

To druga zagraniczna podróż Franciszka podczas pandemii, po marcowej do Iraku, i pierwsza po poważnej operacji jelita, którą przeszedł 4 lipca.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni powiedział dziennikarzom, że w czasie tej podróży papież będzie otoczony taką samą opieką medyczną, jak zawsze. Dodał, że na pokładzie samolotu będzie lekarz i personel pielęgniarski, ale nie będzie żadnych „szczególnych środków” w związku z niedawną operacją.

Samolot z papieżem, jego współpracownikami i towarzyszącymi mu dziennikarzami odleci z rzymskiego lotniska Fiumicino do Budapesztu w niedzielę o godzinie 6. Franciszek przybędzie do stolicy Węgier przed godziną 8.

>>> Budapeszt: 100 tysięcy osób weźmie udział w mszy odprawianej przez papieża

Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku papież uda się do Muzeum Sztuk Pięknych na spotkanie z prezydentem Węgier Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem.

Następnie spotka się tam z biskupami, delegacją Rady Ekumenicznej, przedstawicielami wspólnoty żydowskiej.

O godz. 11.30 odprawi mszę na budapeszteńskim Placu Bohaterów na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Rzecznik Watykanu zauważył, że rzadkim wydarzeniem w historii jest msza pod przewodnictwem papieża na zakończenie Kongresu. Ostatnio uczynił to św. Jan Paweł II w 1997 roku we Wrocławiu i w 2000 roku w Rzymie.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Po południu Franciszek odleci z Budapesztu do stolicy Słowacji, Bratysławy. Na ten dzień zapowiedziano spotkanie ekumeniczne i prywatną rozmowę papieża z jezuitami. To tradycja papieskich pielgrzymek; Franciszek spotyka się na świecie ze współbraćmi ze swego zakonu.

W poniedziałek 13 września rano odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Franciszka w Pałacu Prezydenckim i jego rozmowa z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Następnie papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.

Kolejne punkty wizyty to spotkanie Franciszka z duchowieństwem w stołecznej katedrze, prywatna wizyta w ośrodku pomocy dla ubogich i bezdomnych – Betlejem, prowadzonym przez siostry Misjonarki Miłości, i rozmowa z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej.

>>> Węgry: rozpoczął się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Późnym popołudniem papieża odwiedzą w nuncjaturze premier Eduard Heger i przewodniczący parlamentu Boris Kollar.

We wtorek w Preszowie Franciszek będzie przewodniczyć liturgii bizantyjskiej na placu przed halą sportową. Następnie w Koszycach odwiedzi osiedle Romów Lunik IX. Następnie na stadionie Lokomotiva w Koszycach spotka się z młodzieżą.

W ostatnim dniu wizyty w środę papież odprawi mszę w sanktuarium maryjnym w Szasztinie.

Po południu Franciszek powróci do Rzymu.

Dyrektor biura prasowego Watykanu zwrócił uwagę na to, że w obu odwiedzanych krajach papież spotka się z przedstawicielami żydowskiej, i przypomniał, że te społeczności z Europy Środkowej szczególnie ucierpiały podczas Holokaustu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze