Fot. unsplash.com

Czy w Nowy Rok trzeba pójść na mszę?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, którą obchodzimy 1 stycznia w Kościele, to najstarsze maryjne święto. Pierwszy dzień Nowego Roku przypomina, że Maryja jest naszą duchową Matką. Jezus w swoim testamencie z krzyża, wybrał Maryję na Matkę wszystkich wierzących. Powierzajmy jej nasze życie i sprawy – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że Maryja jest niezwykle ważna w życiu wierzących: – Chcemy być blisko niej, do niej zwracamy się ze swoimi sprawami i to ona prowadzi nas do Jezusa – powiedział. Ks. Rytel-Andrianik. Zaznaczył: „Potrzebujemy bliskości Maryi, dlatego pielgrzymujemy na Jasną Górę, która jest duchową stolicą Polski i do innych sanktuariów. Pokazuje to chociażby rosnąca liczba pielgrzymów przybywająca na Jasna Górę. W 2019 do sanktuarium jasnogórskiego przybyło niemal 4,5 mln pielgrzymów”.

>>>1  stycznia Kościół patrzy na Maryję
Rzecznik Episkopatu zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zachęcał do tego, by naśladować Maryję w ufności i pełnieniu woli Bożej. – Od Maryi jako naszej duchowej Matki uczmy się zaufania i siły zawierzenia. Nie miała w życiu łatwo. Musiała emigrować do Egiptu, wypełniała codzienne obowiązki rodzinne i była uboga. Przeżyła mękę oraz tragiczną śmierć syna, później została pod opieką św. Jana. Zaufanie Bogu było jej siłą – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

>>>Pierwszy odpust w nowym roku! Jak go uzyskać?
– Obchodzona dziś Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym. Wierni są więc zobowiązani do uczestnictwa we mszy Świętej – przypomina rzecznik Episkopatu. Dodaje, że tego dnia można uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie hymnu „O Stworzycielu, Duchu przyjdź” w celu uproszenia błogosławieństwa Bożego na cały rok.

Zobacz także
Wasze komentarze