Czy w piątek 8 grudnia obowiązuje post?
W związku z przypadającą w piątek 8 grudnia w Kościele katolickim uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni w Polsce nie są zobowiązani do udziału w mszy świętej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.
W najbliższy piątek – 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym, wiernych w Kościele katolickim nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
>>> Czas spędzony w klasztorach coraz popularniejszy wśród młodych Francuzów
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił 8 grudnia 1854 r. papież Pius IX bullą Ineffabilis Deus i ustanowił 8 grudnia dniem obchodzenia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi dla całego Kościoła.
Dogmat dotyczy ustrzeżenia Maryi od chwili Jej poczęcia od grzechu pierworodnego (cud w porządku moralnym). „Ten, kto tej prawdzie zaprzeczał, sam wyłącza się ze społeczności Kościoła, stając się odstępcą i winnym herezji” – ogłosił Pius IX.
Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi była kilkukrotnie potwierdzana w zatwierdzanych przez Kościół objawieniach maryjnych: W roku 1830 na Rue du Bac, 25 marca 1858 r. w czasie objawień Matki Bożej w Lourdes oraz w czasie objawień w Fatimie w 1917 r.
>>> Kard. Sarah: nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie
Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego, 8 grudnia wierni mają obowiązek uczestnictwa w Eucharystii. Jednak na mocy dekretu Kongregacji (dziś watykańskiej Dykasterii – PAP) ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. Polacy są zwolnieni z tego obowiązku „ze względu na fakt, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy”.
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, „prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |