ONZ

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Czy wykorzystywanie min lądowych w konfliktach zbronych będzie zakazane?

ONZ wezwała do zdecydowanych działań na arenie międzynarodowej w celu wyeliminowania zagrożenia, jakie stwarzają miny lądowe, niewypały oraz improwizowane ładunki wybuchowe (IED). Te niebezpieczne pozostałości konfliktów zbrojnych zagrażają życiu ponad 100 milionów ludzi na całym świecie.

Jak podał portal UN News, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zwrócił uwagę na dramatyczną skalę problemu – co godzinę ginie lub zostaje ranna w wyniku wybuchu miny kolejna osoba, przy czym szczególnie zagrożone są dzieci. Obecność min nie tylko zbiera śmiertelne żniwo wśród ludności cywilnej, ale również znacząco utrudnia działania humanitarne i rozwojowe w regionach dotkniętych konfliktami, takich jak Afganistan, Myanmar, Sudan, Ukraina, Syria czy okupowane terytoria palestyńskie.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom (International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action)obchodzony był 4 kwietnia pod hasłem „Bezpieczna przyszłość zaczyna się tutaj”, co podkreślało fundamentalne znaczenie działań na rzecz zwalczania zagrożenia minami w procesie odbudowy społeczności, wspierania ocalałych oraz budowania trwałego pokoju.

>>> Wyższe stawki wynagrodzenia dla żołnierzy. Niektórzy otrzymają nawet 1000 zł więcej

Służba Narodów Zjednoczonych do Walki z Minami (UNMAS) kładzie nacisk na konieczność inwestowania w mikroprojekty oraz inicjatywy o szybkim oddziaływaniu, które pomogą osobom niepełnosprawnym dotkniętym skutkami konfliktów. Działania te wpisują się w zobowiązania przyjęte w ramach Paktu na rzecz Przyszłości.

Guterres zaapelował do wszystkich państw o przestrzeganie międzynarodowych norm humanitarnych oraz przystąpienie do odpowiednich traktatów, w tym Konwencji o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze