Czym jest safeguarding? Hans Zollner SI wyjaśnia
Czy safeguarding to tylko nowe słowo? Czy wprowadza coś nowatorskiego w ujęciu problemu wykorzystania? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule Hansa Zollnera SI i Petera Beera pt. „Safeguarding – À propos złożonej relacji pomiędzy proroctwem a Kościołem”, którego tłumaczenie jest dostępne na stronie Fundacji Świętego Józefa.
Nowe spojrzenie na safeguarding
W artykule autorzy podkreślają, że słowo safeguarding jest niezbędne, ponieważ swoim zakresem obejmuje więcej niż tylko prewencję i ochronę przed wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży. Safeguarding dotyczy wszelkich zagrożeń wynikających z kontaktu między ludźmi, a jego znaczenie wykracza poza obecne rozumienie, z czym Kościół musi się zmierzyć i zaangażować w tę kwestię.
W kontekście dynamicznych zmian i nowości, które stawiają przed społeczeństwami nowe wyzwania, autorzy wskazują na potrzebę proroczej roli Kościoła w wytyczaniu ścieżek prowadzących do bezpieczeństwa i pokoju.
Bezpieczeństwo jako misja Kościoła
Zollner i Beer argumentują, że safeguarding jest misją Kościoła, której celem jest zapewnienie każdemu człowiekowi przestrzeni bezpieczeństwa i ochrony. Kościół, jako safe space, powinien być miejscem, które nie tylko daje schronienie, ale również uczy, jak żyć w sposób bezpieczny i zgodny z wartościami chrześcijańskimi.
Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania na stronie internetowej Fundacji Świętego Józefa pod adresem. Oryginalny tekst ukazał się na stronie La Civiltà Cattolica. Tłumaczenie zostało wykonane na zlecenie Fundacji Świętego Józefa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |