(fot.www.pixabay.com/Daniil Shkaruba)

Dania: Książka o kontrwywiadzie przedmiotem sporu o wolność prasy

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Książka o działalności duńskiego kontrwywiadu PET wywołała w Danii spór o granice wolności prasy. Gazeta „Politiken” opublikowała ją jako dodatek, mimo że publikacji zabronił sąd w tymczasowym orzeczeniu.

PET (Politiets Efterretningstjeneste – Policyjna Służba Wywiadowcza) odpowiada za kontrwywiad i bezpieczeństwo wewnętrzne. Podstawą książki pt. „Siedem lat z PET” są rozmowy z byłym szefem tej służby Jakobem Scharfem, który odszedł z tego stanowiska w 2013 roku.

PET obawiał się, że Scharf mógł ujawnić informacje opatrzone klauzulą tajności. Ponieważ wydawnictwo odmówiło przedłożenia książki kontrwywiadowi do autoryzacji przed publikacją, PET uzyskał tymczasowe orzeczenie sądu zabraniające planowanej na 17 października premiery.

„Politiken” zupełnie świadomie nie zastosowała się do tego orzeczenia. „Tu chodzi o wolność prasy” – napisał redaktor naczelny tej gazety Christian Jensen we wtorek wieczorem na jej portalu internetowym. Podkreślił, że zadaniem prasy jest kontrolowanie władz w imieniu opinii publicznej.

Po opublikowaniu książki przez „Politiken” PET złożył doniesienie do prokuratury, a we wtorek wycofał wniosek o tymczasowy zakaz publikacji, uznając, że stał się on nieaktualny. Sprzedaż książki ma się rozpocząć zgodnie z planem.

Agencja dpa informuje, że przeciwko Scharfowi toczy się śledztwo w związku z podejrzeniem ujawnienia tajnych informacji.

az/ ap/

(fot.www.pixabay.com/Daniil Shkaruba)

Zobacz także
Wasze komentarze