Fot. EPA/DANILO DI GIOVANNI

Dar papieża dla L’Aquili: odpust przedłużony na cały rok

Na mocy decyzji Franciszka aż do 28 sierpnia 2023 r. wierni i pielgrzymi przybywający do L’Aquili będą mogli codziennie zyskać odpust zupełny, uczestnicząc w obrzędach ku czci św. Celestyna lub modląc się przed relikwiami świętego przez odpowiedni czas.

Odpust został przedłużony, mimo że po celebracji eucharystycznej zaplanowanej na godz. 18.30 zostaną zamknięte Drzwi Święte bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, otwarte wczoraj przez papieża podczas wizyty duszpasterskiej w L’Aquili.

>>> Franciszek modlił się przy grobie Celestyna V – pierwszego papieża, który złożył rezygnację

Jak uzyskać odpust zupełny?

Aby zyskać odpust należy odmówić Credo, Ojcze Nasz oraz modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Trzeba przystąpić do spowiedzi sakramentalnej i komunii eucharystycznej w ciągu ośmiu dni przed lub po wzięciu udziału w obrzędzie ku czci Celestyna V, albo w modlitwie przed relikwiami świętego papieża.

Fot. EPA/VATICAN MEDIA

Osoby starsze, chore i wszyscy ci, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić swoich domów, będą mogli również uzyskać odpust zupełny, jeśli po wyrażaniu żalu za popełnione grzechy i z zamiarem spełnienia trzech zwykłych warunków, gdy tylko będą w stanie, wezmą duchowy udział w celebracji przed małym obrazem św. Celestyna, po uprzednim ofiarowaniu miłosiernemu Bogu swoich modlitw i udręk lub cierpień swojego życia. Odpust może być ofiarowany także za osoby zmarłe.

Postawa bliskości

„Papież wzywa nas do przeżywania doświadczenia spotkania z tymi, którzy cierpią z powodu wojny lub innych tragedii życia codziennego” – tak skomentował wczorajsze przesłanie Papieża w stolicy Abruzji ks. Daniele Pinton, dyrektor Instytutu Nauk Religijnych Fides et Ratio w L’Aquili. Podkreśla, że wizyta Franciszka była świadectwem miłości, świadectwem ojca, który w wymiarze powszechnym przekazał orędzie miłosierdzia i pokoju papieża Celestyna V.

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Duchowny zaznaczył, że cierpienie przeżyte w wyniku trzęsienia ziemi, o którym mówił papież było podtrzymywane poprzez przyjaźń i solidarność wielu narodów. Zaznaczył, że wobec dramatu Ukrainy oraz innych miejsc dotkniętych wojną odpowiedzią chrześcijanina powinna być postawa konkretnej bliskości.

„Jest to zobowiązanie, do którego wszyscy jesteśmy powołani, w sensie przeżywania tej dynamiki w różnych aspektach i wymiarach. Aby miłosierdzie zostało zrozumiane, musi być najpierw przyjęte: musimy mieć odwagę przyjęcia przebaczenia, odwagę bycia pojednanym i z tą siłą będziemy mogli przebaczyć innym – zaznaczył ks. Pinton. – Przesłanie miłosierdzia jest bardzo mocne dzisiaj, w tym czasie, kiedy używamy języków, które nie mają nic wspólnego z miłosierdziem. Mam na myśli doświadczenie wojny lub dynamikę zachowań, z jaką odnosimy się na co dzień do innych, w których jeden przeważa nad drugim… Miłosierdzie natomiast jest przesłaniem Ewangelii, z którym jesteśmy wezwani do dawania świadectwa o Chrystusie wszędzie i w każdym momencie naszego życia”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze