fot. flickr/diecezja radomska

Debata między abp. Rysiem a Rzecznikiem Praw Dziecka

Z inicjatywy uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi odbyła się debata pomiędzy abp. Grzegorzem Rysiem – Metropolitą łódzkim, a Mikołajem Pawlakiem – Rzecznikiem Praw Dziecka, który jest jednocześnie absolwentem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Temat debaty brzmiał: „Czy szkoły katolickie w Polsce są potrzebne?”

– Wybrany temat jest przyczynkiem do większej rozmowy, bo pierwsze pytanie jakie powinno być postawione brzmi – czy powinny być szkoły wyznaniowe w Polsce? – pytał dr Tomasz Rosiński – profesor historii w KLO.

Metropolita łódzki odpowiadając na pytanie wskazał na to, że pierwsze szkoły, które znamy to – szkoła parafialna, która została stworzona we Francji w roku 529. W Kościele odkryto, że ponieważ nie ma kto kształcić, to trzeba to robić. I to Kościół zaczął budować szkoły. Przez całe średniowiecze Kościół budował szkoły od elementarnych po najwyższe. Na ponad 70 uniwersytetów jakie powstały w Europie w Średniowieczu tylko kilka nie było założonych przez Kościół. – zauważył metropolita.

>>> Abp Guzdek: dziękuję za okazywany migrantom gest pomocy

– Dzisiaj mamy w Polsce ponad 500 szkół katolickich, to jest mniej niż kilka lat temu. Ja rozumiem, że za tą liczbą kryją się jakieś decyzje, wybory czasem nie koniecznie tych dzieci i młodzieży, ale ich rodziców, którzy mają prawo do wychowania swoich dzieci wedle swoich poglądów zamierzeń i pragnień. To szkolnictwo jest faktem, który daje do myślenia, bo nie jest to jedna, druga szkoła, ale to ponad pół tysiąca szkół w Polsce. Mam taki zwyczaj, że z faktami się nie dyskutuj! – podkreślił.

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie Rzecznik Praw Dziecka pokazał zebranej młodzieży Pismo Święte i egzemplarz Konstytucji RP i powiedział cytując Konstytucję: „my naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej zarówno wierzący jak i niewierzący w Boga będącego źródłem Prawdy, Sprawiedliwości, Dobra i Piękna”. – Szkoły katolickie – czyli jakie? Powszechne! Wartości tam przekazywane powinny być przekazywane w każdej szkole – podkreślił. Zwrócił uwagę, że często dziś na szkołę patrzy się z perspektywy tylko i wyłącznie edukacyjnej – ma ona przekazywać wiedzę. Natomiast w statutach szkół jest mowa również o wartościach wychowawczych. Dopiero połączenie edukacji z wychowaniem pokazuje sens i cel. – Co jest celem dla was? – pytał rzecznik.

>>> Watykan: Jo Biden na audiencji u papieża Franciszka

– Jest potrzeba istnienia szkól katolickich by były one tworzone, a nie likwidowane, bo tu są przekazywane wartości – dzięki świadomej decyzji rodziców posłania swojego dziecka do takiej szkoły – podkreślił Mikołaj Pawlak.

Pytania do debaty – przygotowane przez uczniów – zostały zebrane wcześniej i zostały zadawane przez jednego z nauczycieli. Każdy z uczestników miał chwilę na odpowiedź na zadane pytanie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze