Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Wojtek Jargiło

Debata rabinów rozpoczęła „Ekumeniczny Lublin”

Debatą rabinów rozpoczął się kolejny rok programu „Ekumeniczny Lublin”, na który złoży się dziewięć spotkań międzyreligijnych i festiwal organowy.

Jak wyjaśnia jeden z organizatorów wydarzenia prof. Sławomir Jacek Żurek, debata oraz kolejne comiesięczne spotkania są formą przygotowania do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Jerozolima i Lublin – miasta dialogu”, który odbędzie się w Jerozolimie 23-25 listopada.

Rozpoczęcie programu „Ekumeniczny Lublin 2021. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” nastąpiło w Jesziwie Mędrów Lublina. Najpierw uczestnicy zgromadzili się na nabożeństwie międzyreligijnym, a następnie na debacie „Dialog w judaizmie”, w której udział wzięły: naczelny rabin RP Michael Schudrich, rabin z Centrum Społeczności Postępowej i Synagogi Ec Chaim Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie – Stas Wojciechowicz oraz rabin Łodzi – Dawid Szychowski. Debatę prowadził prof. Sławomir Jacek Żurek (KUL).

Naczelny rabin RP Michael Schudrich, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Do udziału w kolejnych spotkaniach ekumenicznych zostali zaproszeni znani ludzie dialogu, m.in.: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, rabini Boaz Pash i Walter Homolka czy zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec. Każdego miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia) odbywać się będą nabożeństwa ekumeniczne i towarzyszące im wydarzenie kulturalne, a w maju zaplanowano cykl cotygodniowych koncertów tworzących festiwal organowy „Ewangelicka 1″. W Program „Lublin Ekumeniczny” zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf. Całość będzie przygotowaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021″ (23-25 listopada 2021 Jerozolima, Watykańskie Centrum Notre Dame). Obrady będą odbywały się w Jerozolimie – najważniejszym miejscu dla wyznawców trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, zamieszkanym przez przedstawicieli wielu kultur, religii i narodów.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

>>> Powstała międzyreligijna Koalicja Wzajemnego Szacunku

Ze względu na różnorodność religijną i kulturową Lublin był nazywany niegdyś Jerozolimą Królestwa Polskiego, stąd w programie znajdzie się miejsce na poruszenie tematyki współczesnego dialogu miast – Jerozolimy i Lublina. Kongres został objęty honorowym patronatem Greckiego Prawosławnego Patriarchatu Jerozolimy, Papieską Radę ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unię Utrechcką Kościołów Starokatolickich i Światową Radę Luterańską. – Kongres zostanie poświęcony odnowie fundamentów chrystianizmu – kwestii dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, wspólnym korzeniom wszystkich wyznawców, a także refleksji nad ekumenicznymi relacjami poszczególnych wspólnot chrześcijańskich, które narodziły się z wydarzeń mających miejsce w Jerozolimie prawie dwa tysiące lat temu. W kontekście szeroko pojętego dialogu, podejmiemy refleksję nad współczesną nauką i kulturą, dając przy tym okazję do namysłu nad różnymi wartościami, którym służy działalność artystyczna, naukowa i społeczna – wyjaśnia prof. Żurek.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Pierwszy Kongres ekumeniczny odbył się w 2017 r. w Lublinie pod hasłem: „Lublin miasto zgody religijnej (1317-2017)”. Był on okazją do upamiętnienia obecności na terenie Lubelszczyzny różnych tradycji chrześcijańskich i przypomnienia wielokulturowej tradycji Lublina, który od wieków miał ambicję, aby być miastem zgody religijnej. To tutaj podpisana została Unia Lubelska (1569), tworząca podwaliny Rzeczpospolitej wielu kultur, religii i narodów. W programie „Ekumeniczny Lublin 2021″ uczestniczy także Katolicki Uniwersytet Lubelski. Prowadzone na tej uczelni badania ekumeniczne mają przedwojenną tradycję, a od niemal 40 lat aktywnie działa na nim Instytut Ekumeniczny, formalnie powołany w 1983 r. z inicjatywy Episkopatu Polski jako pierwsza tego typu jednostka w Polsce. Działalność Instytutu obejmuje, obok badań naukowych nad aktualnymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz nurtami ich teologicznego i eklezjalnego rozwoju, także podejmowanie inicjatyw na rzecz zbliżenia eklezjalnie podzielonych chrześcijan.

Dyrektor Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL prof. Sławomir Żurek, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Od 8 lat na KUL rozwija swoją działalność również Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej, jednostka o charakterze interdyscyplinarnym, która służy intensyfikacji międzynarodowego dialogu naukowego w zakresie badań nad dziejami i szeroko pojętą kulturą Żydów Europy Środkowej i Wschodniej, a w szerszym znaczeniu także promowaniu idei wzajemnego szacunku i porozumienia między narodami i religiami.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze