Demokratyczna Republika Konga: posiadłości Kościoła splądrowane

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Grupa bojówkarzy sterroryzowała miasto Luebo w Demokratycznej Republice Konga. Zgodnie ze świadectwem szefa miejscowej Caritas, ks. Charlesa Mukubayiego, sprawcy „napadli, splądrowali i spalili mieszkanie, a także kancelarię biskupa; zaatakowali i podłożyli ogień pod biura koordynacji szkół katolickich oraz nowicjaty sióstr zakonnych, sprofanowali katedrę św. Jana”.

Ponadto obrabowali seminarium duchowne w pobliskim Lunkelu. „Księża musieli uciekać do lasu, a jeśli stamtąd wyjdą, zostaną zabici” – powiedział duchowny. Napadnięto również na więzienie, pałac sprawiedliwości i siedziby lokalnych komórek organizacji pozarządowych.

W regionie Kasai, w którym znajduje się miasto Luebo, cały czas toczą się walki między władzami Demokratycznej Republiki Konga a miejscowymi rebeliantami. Już w lutym b.r. napadnięto tam na posiadłości kościelne. W niedzielę 2 kwietnia na Anioł Pański Papież Franciszek apelował o wzmożenie starań o pokój w tym kraju. Warto wspomnieć, że biskupi katoliccy niedawno wstrzymali prowadzoną między rządem a opozycją mediację, a to z powodu braku zaangażowania obu skłóconych stron w dialog.

foto. RV

Demokratyczna Republika Konga: posiadłości Kościoła splądrowane
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze