Demokratyczna Republika Konga zerwała stosunki dyplomatyczne z Rwandą
Demokratyczna Republika Konga (DRK) zerwała stosunki dyplomatyczne z Rwandą, która wspiera rebeliantów atakujących kongijskie siły rządowe – podała w sobotę agencja Reutera. W starciach zginęło już co najmniej 13 żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Szef dyplomacji Rwandy Olivier Nduhungirehe powiedział agencji AFP, że w stolicy DRK, Kinszasie, nie ma już żadnego dyplomaty rwandyjskiego. „W piątek ewakuowaliśmy przez Brazzaville (stolicę Konga – PAP) ostatniego dyplomatę, który dostawał regularnie groźby od urzędników kongijskich” – oznajmił, dodając, że nastąpiło to jeszcze przed „rzekomą notą werbalną” DRK.
W ostatnich dniach w starciach z rebeliantami z M23 zginęło dziewięciu żołnierzy z Republiki Południowej Afryki, trzech z Malawi i jeden z Urugwaju. Większość z nich straciła życie w sobotę.
Rebelianci ugrupowania M23 zajęli w ostatnich tygodniach znaczne obszary wzdłuż granicy z Rwandą i zbliżyli się już do stolicy prowincji Kiwu Północne, liczącej 2 mln mieszkańców Gomy.
>>> Polak niesłusznie skazany w Kongo za szpiegostwo jest już w Europie
Od 2021 r. przed atakami rebeliantów z M23 broni Gomę armia kongijska, wspierana przez siły pokojowe ONZ i Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej. Siły pokojowe ONZ znajdują się w DRK od ponad 20 lat i liczą około 14 tys. żołnierzy.
Władze DRK i ONZ oskarżają sąsiednią Rwandę o podsycanie konfliktu poprzez wysyłanie żołnierzy i broni. Rwanda temu zaprzecza, ale armia kongijska podała w sobotę, że rwandyjscy snajperzy są odpowiedzialni za piątkową śmierć na linii frontu gubernatora wojskowego Kiwu Północnego.
Na wschodzie DRK ponad 120 różnych grup zbrojnych walczy od lat o władzę, ziemię i cenne zasoby mineralne. W ostatnich latach ataki rebeliantów z Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF), powiązanych z dżihadystycznym Państwem Islamskim, nasiliły się i rozprzestrzeniają w kierunku Gomy oraz położonej na północ od niej prowincji Ituri, wzdłuż granicy z Ugandą.
Drugim najbardziej aktywnym ugrupowaniem w regionie jest M23, które konsekwentnie przejmuje od sił rządowych tereny bogate w złoto i uczyniła z okolic Gomy swój bastion. Nazwa ugrupowania pochodzi od porozumienia pokojowego z 23 marca 2009 r., zawartego między rebeliantami a rządem DRK.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |