Fot. EPA/JOSÉ SENA GOUL?O

Depresja i osamotnienie – młodzi na ŚDM mówią o swoich problemach we współczesnym świecie

Udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie dla wielu uczestników tego odbywającego się od wtorku wydarzenia stanowi okazję do walki z depresją i osamotnieniem wśród młodzieży. Problem przewija się w rozmowach młodych podczas wydarzenia, homiliach oraz katechezach.

Współodpowiedzialna za organizację katechez towarzyszących ŚDM w północnej części Lizbony Helena Loureiro powiedziała w rozmowie z PAP, że w trakcie rozmów młodzieży przybyłej do portugalskiej stolicy wielokrotnie poruszany jest problem narastającej depresji i osamotnienia wśród młodzieży.

Portugalka wyjaśniła, że w niektórych parafiach Lizbony podejmowane są inicjatywy, aby po zakończeniu ŚDM rozpocząć spotkania z młodzieżą, które „służyłyby walce z nasilającym się fenomenem izolowania się młodych osób”.

„W trakcie ŚDM w Lizbonie widać, że stan psychiczny wielu młodych pogorszył się. Wychodzi to podczas rozmów. Podawane są konkretne przykłady osób w depresji, znajomych, którzy nie mogą sami sobie poradzić”, powiedziała Loureiro.

Dodała, że izolacja społeczna w okresie pandemii koronawirusa nasiliła fenomen osamotnienia młodych, a także „problemów psychologicznych nastolatków i rosnącej liczby prób samobójczych”.

>>> Chwila wyciszenia w piątek [NASZA RELACJA Z ŚDM]

„To fenomen, któremu u nas w parafii będziemy chcieli zaradzić”, dodała Loureiro.

Wśród akcji promowanych podczas Światowych Dni Młodzieży jest inicjatywa opieki duchowej nad młodymi o nazwie Pray4teens. Reprezentujący ją Wojciech Cieślak z podwarszawskiego Józefowa powiedział, że w Lizbonie popularyzuje tę formę pomocy dla borykającej się z depresją i osamotnieniem młodzieży zarówno wśród Polaków, jak i cudzoziemców.

Fot. EPA/ANTÓNIO COTRIM

„Już ponad 1068 nastolatków doświadcza duchowego wsparcia dzięki modlitwie innych osób. Na naszej stronie pray4teens.org udzielamy też informacji o miejscach, w których nastolatkowie mierzący się z bólem samotności i pustki, mogą uzyskać pomoc, a także numer telefonu zaufania”, powiedział PAP Cieślak.

Wyjaśnił, że inicjatywa tzw. adopcji duchowej nastolatków to w uproszczeniu „modlitwa jeden na jeden”, gdzie „konkretny człowiek modli się za konkretną młodą osobę”. Dodał, że akcja popularyzowana była już m.in. na Stadionie 1 Maja w Lizbonie, gdzie znajduje się główny punkt uczestniczących w ŚDM pielgrzymów z Polski.

Wyjazd na spotkanie młodych katolików do Lizbony jest także dla księdza Simona Seo z Korei Południowej sposobem walki z osamotnieniem młodzieży.

W rozmowie z PAP pochodzący z Korei Południowej trzydziestoletni kapłan wyjaśnił, że zabrał do Lizbony młodzież ze swojej parafii, aby „pokazać im żywy Kościół” i oderwać od sieci społecznościowych, aby „spotkali żywego człowieka”.

>>> Fatima: młodzi przyszli ze swoimi prośbami do Maryi [NASZA RELACJA Z ŚDM]

Dodał, że podczas swoich czterech lat kapłaństwa doświadcza wielu dramatów zagubionej i osamotnionej młodzieży, która coraz częściej szuka wsparcia w Kościele.

„Pod względem materialnym południowokoreańska młodzież ma dziś wszystko. Problem stanowi jednak pustka duchowa i brak więzi społecznych. Modlitwy i kontaktu z rzeczywistym człowiekiem nie zastąpią sieci społecznościowe”, podsumował ks. Seo.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze