fot. rawpixel.com/freepik.com

Diecezja kielecka: sierpniowe inicjatywy promujące styl życia bez alkoholu

Integracyjne spotkanie środowisk trzeźwościowych, promocja trzeźwości podczas pielgrzymki na Jasną Górę, księgi trzeźwości w parafiach – w diecezji kieleckiej w zbliżającym się sierpniu, podejmowane są działania i inicjatywy zachęcające do życia bez alkoholu.

5 sierpnia wyrusza Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę i w trakcie jej trwania w poszczególnym grupach podejmowany jest temat życia bez alkoholu. – Sam idę na pielgrzymkę, jako uczestnik i będę o tym mówił – zaznacza w rozmowie z KAI ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. W wielu parafiach diecezji kieleckiej wykładane są księgi trzeźwości, a co ważniejsze, podejmowane są konkretne deklaracje.

W parafiach będzie także odczytywany apel bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, zachęcający do podjęcia abstynencji.

>>> Bp Tadeusz Bronakowski: odpowiedzialność Kościoła za trzeźwość narodu jest ogromna

ks. bp Tadeusz Bronakowski, fot. PAP/Paweł Supernak

Od 2016 r. w pierwszą niedzielę września organizowane jest Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. – Odbędzie się ono 3 września w Bęczkowie. Bp Jan Piotrowski będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 12.00, potem będzie spotkanie integracyjne, ze świadectwami, ogniskiem, muzyką na żywo – zapowiada ks. Kamil Banasik.

Tego rodzaju spotkania odbywały się jak dotąd w Chęcinach i Wolicy-Tokarni, a od kilku lat także w Bęczkowie.

Zdaniem ks. Banasika, poważnym problem jest dostępność alkoholu, społeczne przyzwolenie na jego spożywanie przy wszystkich okazjach, także przyjmowania sakramentów i uroczystości religijnych, a także popularność napojów bezalkoholowym, np. piwa. – To uczy młodych ludzi pewnego stylu życia, nieodłącznie związanego z piciem alkoholu – mówi. Zwraca uwagę na nasilenie dramatycznych wypadków drogowych, spowodowanych alkoholem, pomimo zaostrzenia kar oraz na bezproblemowe nabywanie alkoholu – stąd, zdaniem duszpasterza, stwarza on większy problem niż narkotyki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze