EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Diecezja opolska: biskup podtrzymuje dyspensę od udziału w mszy świętej wz. z Covid-19

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret w sprawie zachowań związanych z pandemią koronawirusa. Obowiązujący od soboty akt daje m.in. dyspensę od obowiązku udziału w mszy św. osobom z grup zagrożonych Covid-19 i nakazuje przestrzeganie zasad sanitarnych w świątyniach.

Na stronie Diecezji Opolskiej opublikowano nowy dekret biskupa opolskiego w sprawie zasad obowiązujących w czasie pandemii koronawirusa. Przewiduje on m.in. przedłużenie wydanej w marcu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej z zastrzeżeniem, że obecnie mogą z niej skorzystać osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji oraz te, które odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem.

Obowiązujący od soboty dekret podtrzymuje zniesienie ograniczenia liczby uczestników kultu religijnego wewnątrz kościołów i kaplic oraz uczestników pogrzebów. Zastrzeżono jednocześnie, że w procesji na cmentarz oraz w obrzędach na nim nie może uczestniczyć więcej niż 150 osób. Podobne ograniczenie dotyczy organizacji procesji w grupach.

fot. EPA

Biskup zobowiązuje wiernych do zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego podczas trwania obrzędów liturgicznych. Przypomina, że wierni mają prawo przyjmować komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę. Także w przypadku osób przebywających poza świątynią, wierni powinni mieć zasłonięte usta i nos lub utrzymywać bezpieczny dystans. Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii, chyba że dystans między nimi jest większy niż 1,5 m.

Podtrzymany został zakaz napełniania kropielnic wodą święconą. Biskup Czaja przypomniał, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. Przywrócono zwyczajową posługę duszpasterską wobec chorych, którą nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach jednoimiennych, zajmujących się leczeniem tylko tej choroby.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze