Diecezja radomska: wolontariusz Caritas potrzebny od zaraz
Potrzebni są wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas. W diecezji radomskiej takie grupy wsparcia działają w co trzeciej parafii. Liczbę wolontariuszy szacuje się na tysiąc osób.
Dzień skupienia kapłanów, opiekunów i wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas odbył się 16 grudnia w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów. Spotkanie prowadził ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas. W programie była konferencja, nabożeństwo pokutne, Msza święta, którą celebrował ks. prałat Henryk Ćwiek z Jedlińska oraz omówienie działalności diecezjalnej Caritas.
>>> Caritas Polska pomoże ubogim w Jordanii przetrwać zimę
Wspólny program Caritas Polska i sieci Biedronka
Ks. Karol Piłat poinformował, że celem spotkania było przede wszystkim podziękowanie wolontariuszom za ich całoroczny trud, głównie wobec osób starszych. Mówił, że wolontariusze pomagają seniorom w robieniu zakupów. Ponadto Caritas diecezjalna uczestniczy w programie „Na codzienne zakupy”, którego celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących seniorów. Jest to wspólny program sieci Biedronka i Caritas Polska. W diecezji radomskiej z takich kart korzysta 250 seniorów.
– Seniorzy często są sami, dlatego odwiedzamy ich w domach, rozmawiamy z nimi. Tworzą się w ten sposób trwałe relacje. Chcemy dalej budować wolontariat, czyli szukać nowych osób do tej formy wsparcia. Najwięcej Parafialnych Zespołów Caritas w naszej diecezji powstało w 2010 roku. Jako społeczeństwo starzejemy się, dlatego szukamy młodych osób, które chcą zaangażować się w pomoc na rzecz drugiego człowieka. Cieszę się, że w ostatnim czasie powstały cztery nowe zespoły. W sumie w naszej diecezji jest ich 112 – poinformował ks. Karol Piłat.
Anna Nowakowska należy do Parafialnego Zespołu Caritas, działającego przy parafii św. Anny w Bedlnie. Zespół powstał 5 lat temu i liczy obecnie 10 osób.
– Cieszymy się, że wśród nas są osoby młode. Głównie organizujemy zbiórki żywności. Tydzień temu zebraliśmy 270 kg żywności, które trafiły do 21 osób potrzebujących. Regularnie spotykamy się na spotkaniach formacyjnych, dlatego cieszę się, że mogłam dzisiaj przyjechać do Turna. Takie spotkania budują jedność naszych zespołów i ubogacają duchowo. Wracamy do naszych parafii z większą energią – powiedziała wolontariuszka z Bedlna.
Natomiast Bożena Kowalczyk-Pawlak działa w Parafialnym Zespole Caritas w Magnuszewie. Grupa liczy 18 wolontariuszy.
– Istniejemy od 2022 roku. Skupiamy się głównie na organizowaniu wsparcia dla seniorów. Ostatnio zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Teraz przygotowujemy się do podobnego wydarzenia. Zebrane pieniądze przeznaczymy na rzecz chorej osoby z naszej parafii. W Turnie jestem tylko ja, bowiem moje koleżanki lepią dzisiaj pierogi – opowiada Bożena Kowalczyk-Pawlak.
Parafialne zespoły Caritas
Parafialne Zespoły Caritas, obok placówek specjalistycznych i innych jednostek wspomagających działalność lub strukturę Caritas, należą do podstawowych jednostek organizacyjnych diecezjalnej Caritas. Takie zespoły powołuje dyrektor Caritas na prośbę miejscowego proboszcza. Zadaniem PZC jest działalność charytatywna w parafii, polegająca na bezinteresownej posłudze tym, którym potrzebna jest pomoc i wsparcie.
Ich działalność polega m.in. na prowadzeniu punktów pomocy rzeczowej, dystrybucji żywności w ramach Programu PEAD, przygotowywaniu paczek żywnościowych, prowadzeniu punktów poradnictwa, świetlic parafialnych, organizowaniu letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, prowadzeniu jadłodajni, zbiórek żywności, organizowaniu festynów – pozyskując w ten sposób środki dla najuboższych i najbardziej potrzebujących mieszkańców parafii, organizowaniu zbiórek dla osób chorych i niepełnosprawnych z terenu parafii, aktywnym włączaniu się w akcje diecezjalne i ogólnopolskie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |