Fot. pixabay

Diecezjalne kongresy rodzin i zakończenie Roku Rodziny

Ogniem małżeństwa katolickiego jest Duch Święty. To On napełnia męża i żonę potrzebną im łaską Bożą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk z okazji zakończenia Roku Rodziny w diecezji bydgoskiej. Msza św. w parafii św. Faustyny Kowalskiej w Bydgoszczy zgromadziła ponad sto delegacji. Każda z nich otrzymała z rąk biskupa posłanie i błogosławieństwo.

– O ile wiarę można porównać do zapalonej lampy, która oświetla drogę, o tyle małżeństwo można zestawić z obrazem pieca. Sakrament małżeństwa, to piec napełniony Bożym węglem – miłością. W nim natomiast najważniejszy nie jest kształt, ale spełniane zadanie – ogrzewanie, które emituje swoje ciepło na przestrzeń domu – mówił bp Włodarczyk.

Zakończenie Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie, fot. EPA/CLAUDIO PERI

Mówiąc o miłości małżeńskiej oraz rodzinnej, duchowny przywołał słowa sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Kapłan pisał: „Trzeba się liczyć z tym, że miłość uczuciowa musi w końcu przynieść cierpienie i rozczarowanie, i trzeba się na to przygotować. Stosunek do drugiego zaś trzeba oprzeć na miłości duchowej, nadprzyrodzonej, która ma na oku dobro drugiego, stara się mu dawać dobro, uważając dobro drugiego za swoją jedyną radość nagrodę, bez polowania na wzajemność. Jedynie taka miłość rozwiązuje wszystkie konflikty i tragedie ludzkiej miłości”.

>>> Kard. Nycz: skala rozwodów i związków niesakramentalnych przerosła nasze przewidywania

– Nie trzymajmy więc w ukryciu skarbu naszej miłości! Dzielmy się nim z tymi, którzy żyją obok nas i są najbardziej potrzebujący szkoły uczuć – zakończył. W czasie Mszy św. biskup wręczył posłanie, w którym poprosił małżonków, by „nieśli przesłanie jedności i miłości rodzinnej do świata”. Diecezjalne uroczystości odbywały się w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie. – Bez was nie byłoby tej wspólnoty. Bądźcie świadkami tego, co piękne – zachęcał proboszcz ks. Krzysztof Kozłowski.

Miłość w rodzinie

Podobne uroczystości odbyły się w innych diecezjach w Polsce. W Krzeszowie, w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, odbył się VI Kongres rodzin diecezji legnickiej, któremu towarzyszyło hasło: Miłość w rodzinie. Okazją do spotkania były dwa diecezjalne jubileusze: 30-lecie powstania diecezji legnickiej, 25-lecie wizyty św. Jana Pawła II i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Tegoroczny Kongres odbył się także w łączności z trwającym X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie.

Fot. Justyna Nowicka

Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyły m.in. rodziny działające w różnych wspólnotach formacyjnych, w sumie kilkaset osób. Organizatorzy zaprosili uczestników do wspólnej modlitwy, do wysłuchania konferencji oraz do rekreacji. Kongres rozpoczął się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie była część formacyjna, w której prelekcje wygłosili: ks. prof. Jan Klinkowski, który mówił o godności i znaczeniu małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety w perspektywie objawienia Bożego, natomiast ks. prof. Stanisław Araszczuk podjął temat świętowania Dnia Pańskiego w rodzinie katolickiej.

Centralnym momentem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. W homilii przypomniał o zagrożeniach dla człowieka, zwłaszcza dla rodziny, na jakie zwracał uwagę w swoim nauczaniu Jan Paweł II. Wskazywał na trzy ideologie – nacjonalizm, który doprowadził do II wojny, komunizm oraz ideologia głosząca zamianę natury rodziny. – Ta trzecia ideologia chce zmieniać naturę rodziny, kształt życia rodzinnego, chce żonglować, manipulować pojęciami tak, aby doprowadzić do życia w rodzinie, do rodzicielstwa, do życia płci według tylko ludzkich projektów, ludzkich zamysłów i ludzkich idei – podkreślił.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze