
fot. KAI/Ewa Kotowska-Rasiak
Diecezjalne śniadania wielkanocne dla ubogich
Biskup kaliski Damian Bryl wziął udział w śniadaniu wielkanocnym przygotowanym przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Po pobłogosławieniu potraw wielkanocnych podopieczni Caritas zasiedli do stołów. Śniadanie przygotowano dla 200 osób.
– Dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie i że możemy razem trochę poświętować. Przed nami święta Wielkanocy. Już od trzech dni w Kościele świętujemy Triduum Paschalne, gdzie wspominamy, że Pan Jezus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, umarł za nasze grzechy i chcemy Mu za to podziękować. W tych dniach wspominamy nie tylko śmierć Pana Jezusa na krzyżu, ale to, że On zmartwychwstał i jest wśród nas – powiedział bp Bryl.
Po modlitwie i pobłogosławieniu pokarmów przez bpa Damiana Bryla wszyscy zostali zaproszeni na uroczyste śniadanie. Na wielkanocnym stole znalazły się takie potrawy jak jajka, żurek, biała kiełbasa, szynka, bigos, sałatki, owoce oraz ciasto. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu posługiwali roznosząc do stołów potrawy.
>>> IMGW: Wielkanoc pogodna, tylko miejscami deszcz
W spotkaniu wzięły udział osoby samotne i potrzebujące. Dla każdego została przygotowana paczka z produktami spożywczymi.
Z podopiecznymi Caritas Diecezji Kaliskiej spotkali się także ks. Łukasz Skoracki, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. Mirosław Lipka pracujący z bezdomnymi w Domaniewie i sercanin ks. Krzysztof Ligocki, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Kaliszu.
– W Caritas Diecezji Kaliskiej już kolejny raz przygotowaliśmy śniadanie wielkanocne. To bardzo wymowny znak solidarności z ludźmi w potrzebie, Chcemy, żeby każdy poczuł się jak w domu. Staraliśmy się, aby na naszym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw wielkanocnych. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych darczyńców, którzy jak zwykle nie szczędzili dobrego serca dla najuboższych mieszkańców naszego miasta. Każdy otrzyma także paczkę świąteczną z produktami długoterminowymi takim jak olej, mąka, cukier, herbata, kawa, ciastka. Paczki zostały dofinansowane przez miasto Kalisz – powiedział KAI Paweł Tomczak, kierownik Domu Opieki Caritas.
Dom Opieki Caritas w Kaliszu przy ul. Stawiszyńskiej jest miejscem, w którym każda osoba potrzebująca może spożyć gorący posiłek. Codziennie wydawana jest zupa, a w czwartki drugie danie.

Potrzebujący mogą przyjść, ogrzać się i napić gorącej herbaty, a także skorzystać z łaźni. W ofercie jest też opieka lekarska, terapeuty uzależnień, psychologa. W każdą środę o godz. 9.00 kapłan odprawia Mszę św., a potem służy pomocą duchową.
Przy Caritas funkcjonuje jadłodzielnia, która jest otwarta całą dobę i ogólnodostępna, może z niej skorzystać każdy, kto jest głodny, a nie może sam sobie kupić jedzenia.
Archidiecezja lubelska
19 kwietnia, w Wielką Sobotę o godz. 11:00, na placu Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbyło się Śniadanie Wielkanocne, które zgromadziło ok. 500 osób potrzebujących. Podczas tego ważnego wydarzenia pracownicy, wolontariusze i podopieczni Caritas zjednoczyli się we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Wszyscy, składając sobie świąteczne życzenia, symbolicznie podzielili się wielkanocnym jajkiem. Na spotkaniu posługiwało ok. 50 wolontariuszy.
Śniadanie Wielkanocne jest co roku kierowane w stronę osób ubogich, bezdomnych, samotnych, chorych, rodzin wielodzietnych, a więc wszystkich osób, których dotyka trudna sytuacja życiowa na różnych płaszczyznach.
– Są z nami osoby, które nie mają już nikogo w swojej najbliższej rodzinie, a więc potrzebują przy okazji świąt, które przypominają szczególnie o tej rodzinnej atmosferze, wspólnoty i chcemy tę wspólnotę tutaj tworzyć, chcemy dać chociaż namiastkę rodzinnego ciepła. Z drugiej strony są osoby, które po prostu potrzebują wsparcia materialnego, najbardziej podstawowego. My tę pomoc oferujemy w postaci paczek z produktami spożywczymi z dłuższym terminem przydatności do spożycia, które zostały zebrane w głównej mierze przez naszych Wolontariuszy podczas marcowej Zbiórki Żywności „Tak. Pomagam!” – mówi ks. Łukasz Mudrak, Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
W paczkach znalazły się takie produkty jak: mąka, konserwy, kasza lub ryż, makaron, słodycze, czy olej, a także kartki świąteczne z życzeniami, które zostały przygotowane przez wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i Centrali Caritas. Paczki przygotowywane zostały w głównej mierze z produktów zgromadzonych podczas XXVI Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak. Pomagam!”, podczas której zostało zebrane 7 ton żywności.
„Wielkie brawa dla Wolontariuszy, którzy dyżurowali przez dwa dni w sklepach w całej Archidiecezji i bez których zbiórka oczywiście by się nie odbyła. To jedna z tych akcji, która potrzebuje setek rąk gotowych do pracy. Co ważne, praca Wolontariuszy nie zakończyła się na samym zgromadzeniu żywności. W kolejnych krokach Wolontariusze posegregowali produkty i zapakowali do paczek, a takich paczek w tym roku przygotowaliśmy na Śniadanie Wielkanocne 600. Ogromne podziękowania kierujemy również w stronę Darczyńców, czyli ludzi dobrej woli, którzy podczas swoich zakupów, kupowali dodatkową żywność i zostawiali ją w naszych koszykach Caritas” – mówi Iwona Adamek, koordynator Wolontariatu i Zbiórki Żywności „Tak. Pomagam!”
Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik podkreślił, że Święta Zmartwychwstania Chrystusa to najważniejsze święta, do których przygotowywaliśmy się przez 40 dni Wielkiego Postu, a Wielka Sobota, w którą organizowane jest co roku Śniadanie Wielkanocne Caritas Archidiecezji Lubelskiej to czas Triduum Paschalnego – trzech niezwykłych dni, najważniejszych dla naszej wiary.
>>> Zwyczaje wielkanocne: dzielenie się jajkami
„Chcemy dzisiaj poświęcić wielkanocny posiłek, bo Chrystus Zmartwychwstały, kiedy ukazał się apostołom i kiedy przyszedł do nich, spożył z nimi wieczerzę, aby udowodnić, że nie jest duchem, że naprawdę zmartwychwstał. My także chcemy na pamiątkę tej wieczerzy, na pamiątkę tych spotkań z Jezusem Chrystusem spotkać się dzisiaj tutaj i w naszym gronie złożyć sobie nawzajem serdeczne życzenia, abyśmy się spotkali z Chrystusem, który przemienia nasze życie, który ma moc powstać z martwych i ma moc także przemienić nasze serca, i przybliżyć się do Niego i do siebie nawzajem. Bo im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym bliżej jesteśmy siebie nawzajem” – mówi abp Stanisław Budzik.
Na koniec hoerarch przekazał także serdeczne życzenia dla wszystkich przybyłych osób: „Niech Zwycięzca śmierci, piekła, szatana, wszelkiego zła, ten który ciemność zamienia na światło, nienawiść na miłość, umocni naszą nadzieję, niech przyniesie tak jak apostołom dar pokoju, niech powie każdej i każdemu z was: nie lękaj się, jestem z tobą, zmartwychwstałem dla ciebie, ciągle się o ciebie troszczę, nie trać nadziei. Życzę Wam wszystkim, aby Chrystus przyniósł Wam właśnie pokój Waszego serca i nadzieję, która zawieść nie może”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |