fot. PAP/Mateusz Marek

Dla większości Polaków pierwsza komunia jest ważnym wydarzeniem duchowym

Dla 62 proc. Polaków pierwsza komunia święta dziecka jest ważnym wydarzeniem duchowym, dla 13 proc. okazją do rodzinnego spotkania, dla 5 proc. okazją do podarowania prezentu, zaś dla 16 proc. nie jest żadnym z powyższych – wynika z sondażu CBOS przeprowadzonym dla Polskiej Agencji Prasowej. W maju w większości polskich parafii dzieci z trzecich klas szkoły podstawowej przystąpią po raz pierwszy do komunii.

CBOS zapytał Polaków, „czy Pana(i) zdaniem przystąpienie do I komunii świętej jest dla dziecka ważnym przeżyciem”. Twierdząco odpowiedziało 79,3 proc. ankietowanych; 13,1 proc. było przeciwnego zdania, a 7,6 proc. nie miało wyrobionej opinii na ten temat.

Ważne przeżycie i wydarzenie duchowe

Na pytanie, „czym przede wszystkim jest dla Pana(i) osobiście I komunia święta dziecka?” 62 proc. ankietowanych odpowiedziało, że to ważne wydarzenie duchowe. Dla 13,1 proc. jest ona okazją do zorganizowania rodzinnego spotkania, a dla 5 proc. okazją do podarowania dziecku prezentu lub pieniędzy. Dla 16,1 proc. komunia nie jest żadnym z powyższych, a 3,7 proc. nie potrafi określić, czym osobiście jest dla nich przystąpienie dziecka do tego sakramentu.

Na pytanie, „jak Pan(i) sądzi, czym jest I komunia święta dziecka dla większości ludzi w Polsce?” 34,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest ona ważnym wydarzeniem w życiu duchowym. Według 31,9 proc. respondentów ludzie widzą w I komunii okazję do rodzinnego spotkania, a 16,4 proc. sądzi, że Polacy uważają ją za okazję do obdarowania dziecka. 7,9 proc. pytanych odpowiedziało, że komunia nie jest żadnym z powyższych, a 9,6 proc. wybrało odpowiedź: trudno powiedzieć.

fot. pixabay

Patrząc na tabele z wynikami badania można stwierdzić, że o stosunku do I komunii świętej przesądza m.in. zaangażowanie w praktyki religijne i wiek.

Analiza odpowiedzi na pytanie, „czy Pana(i) zdaniem przystąpienie do I komunii świętej jest dla dziecka ważnym przeżyciem” pokazuje, że uważa tak 96 proc. osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Podobnie odpowiedziało 93 proc. osób uczestniczących w praktykach religijnych raz w tygodniu i 89 proc. osób, które uczestniczą w nich 1-2 razy w miesiącu. Wśród osób, które uczestniczą w praktykach kilka razy w roku, uważa tak 81 proc., a wśród tych, którzy nie uczestniczą w nich w ogóle – 50 proc.

O tym, iż I komunia święta dziecka jest ważnym przeżyciem najmocniej przekonani są starsi badani. Uważa tak 86 proc. Polaków, którzy ukończyli 65 lat, a przeciwnego zdania jest tylko 10 proc. osób w tym wieku. W przedziale wiekowym 55-64 lata za znaczeniem komunii jest 84 proc. badanych, a 8 proc. sądzi, że nie jest to ważne przeżycie. O tym, że I komunia jest ważnym przeżyciem przekonanych jest 80 proc. ankietowanych w wieku 45-54 lata, a 14 proc. sądzi, że nie.

fot. PAP/Mateusz Marek

Odpowiedzi młodych

Wśród młodszych Polaków również przeważa opinia, że I komunia święta dziecka jest ważna, choć odsetek osób tak myślących jest mniejszy niż wśród starszych respondentów. Twierdzi tak 73 proc. Polaków w wieku 35-44 lata, 76 proc. w wieku 25-34 lata i 67 proc. w wieku 18-24 lata. Przeciwnego zdania jest 17 proc. osób w wieku 35-44 lata, 15 proc. w wieku 25-34 lata i 18 proc. w wieku 18-24 lata.

Na pytanie, czy I komunia święta dziecka jest ważnym przeżyciem twierdząco odpowiedziało 83 proc. mieszkańców wsi i 81 proc. mieszkańców miast do 20 tys. mieszkańców, 78 proc. mieszkańców miast od 100 tys. do 499 tys. oraz 68 proc. badanych z miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Negatywnie na to samo pytanie odpowiedziało 9 proc. mieszkańców wsi, 13 proc. mieszkańców miast do 20 tys. mieszkańców, 12 proc. proc. mieszkańców średnich miast i 24 proc. mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Interesujące wnioski przynosi też szczegółowa analiza odpowiedzi na pytanie „czym przede wszystkim jest dla Pana(i) osobiście I komunia święta dziecka”.

Wśród osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu aż 88 proc. uznało, że jest ona dla dziecka ważnym wydarzeniem w życiu duchowym. Żadna z tych osób nie uznała komunii za okazję do ofiarowania dziecku prezentu lub pieniędzy, a 4 proc. określiło ją przede wszystkim jako okazję do zorganizowania rodzinnego spotkania.

fot. PAP/Mateusz Marek

Wśród uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w roku 58 proc. wskazało komunię za ważne wydarzenie duchowe, 4 proc. stwierdziło, że jest ona okazją do podarowania dziecku prezentu lub pieniędzy a 19 proc. widzi w niej okazję do zorganizowania rodzinnego spotkania.

Rodzinne spotkanie

Osoby niepraktykujące widzą w I komunii św. dziecka przede wszystkim okazję do rodzinnych spotkań – wskazało tak 24 proc. respondentów. 12 proc. z nich określiło komunię mianem okazji do podarowania dziecku prezentu, a 17 proc. – ważnego wydarzenia duchowego. Najwięcej, bo aż 43 proc. respondentów odpowiedziało, że nie uważa I komunii św. za żadne z powyższych.

O tym, że I komunia św. jest przede wszystkim ważnym wydarzeniem w życiu duchowym przekonanych jest 67 proc. seniorów, 75 proc. osób w przedziale wiekowym 54-64, 62 proc. osób wieku 45-54 lata, 51 proc. 25-34-latków i 46 proc. młodych dorosłych (18-24 lata).

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz wywiadów internetowych (CAWI) od 22 do 24 kwietnia 2025 roku na próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze