fot. unsplash

Dlaczego „dzień księdza” obchodzimy w Wielki Czwartek?

Choć na pierwszy rzut oka to trudne pytanie, odpowiedź nie jest aż tak skomplikowana. 

W Wielki Czwartek rozpoczynamy obchody Triduum Paschalnego. W katedrach odprawia się wtedy tzw. Mszę Krzyżma, podczas której święci się oleje niezbędne do sprawowania tych sakramentów, których jednym z elementów jest namaszczenie: chrztu, bierzmowania czy namaszczenia chorych. W kościołach parafialnych odprawiana jest natomiast tylko jedna msza – Msza Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. To właśnie wtedy ustanowiono Eucharystię.

Zdjęcie: Msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, fot. Rafał Guz, PAP

Jako że z Eucharystią nierozerwalnie złączone jest kapłaństwo, nic dziwnego, że to właśnie tego dnia kapłani obchodzą swoje święto. I to tyle. Całe wytłumaczenie. Proste, prawda? 

Księża odgrywają w naszym życiu szczególną rolę. Są obecni podczas najważniejszych jego momentów – od narodzin aż po ostatnie pożegnanie, pozostając przy tym niezastąpieni. Przecież to oni jako jedyni mogą sprawować Najświętszą Ofiarę i udzielać sakramentów. Oprócz tego starają się wzbudzić w nas wiarę w obecność Pana Boga, co nie jest zadaniem łatwym. Na dodatek każdemu zależy przecież na tym, aby kapłan posługujący w jego parafii z jak największym oddaniem poświęcał się swoim obowiązkom i starał się jak najlepiej wspierać duchowo i prowadzić swoich wiernych. Dlatego nie zapominajmy o nich w codziennych modlitwach, w szczególności w dniu ich święta. 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze