fot. unsplash

Dlaczego Kościół wzywa do zakazu surogacji?

Podczas spotkania w Genewie podsekretarz ds. bioetyki watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia po raz kolejny wezwała do wprowadzenia międzynarodowego zakazu macierzyństwa zastępczego. Gabriella Gambino przemawiała we wtorek w Pałacu Narodów w Genewie podczas spotkania poświęconego macierzyństwu zastępczemu zorganizowanego.

Gambino podkreślił pilną potrzebę globalnej reakcji na zjawisko macierzyństwa zastępczego i skrytykowała związany z nim wyzysk i komercjalizację kobiet i dzieci. „Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tak zwana `turystyka reprodukcyjna`, spowodowana różnymi krajowymi ramami prawnymi dotyczącymi macierzyństwa zastępczego, nadal umożliwia międzynarodowe wykorzystywanie kobiet i dzieci” – powiedziała Gambino. Chodzi o zapewnienie powszechnego poszanowania godności i podstawowych praw człowieka osób dotkniętych tym zjawiskiem.

>>> Handel ludźmi – najbardziej rozpowszechnione niewolnictwo XX w

W przemówieniu Gambino zacytowała deklarację Dykasterii Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej – Dignitas Infinita – i podkreśliła, że każde dziecko ma nienaruszalną godność od poczęcia i prawo „do urodzenia się w pełni ludzki sposób”. Macierzyństwo zastępcze, czyli surogacja, nie tylko zamienia narodziny w zdepersonalizowany proces, ale jest także formą komercjalizacji i wykorzystywania kobiet i dzieci.

Dziewczynka na targu niewolników w Zanzibarze, ok. 1890 r. Było to centrum handlu niewolnikami Afryki Wschodniej i Indii. Misjonarze dokumentowali ten okrutny proceder, by dostarczyć dowodów i nagłośnić go w prasie europejskiej. Fot. ROYAL MUSEUMS GREENWICH/WIKIPEDIA

Gambino zaapelowała do społeczności międzynarodowej o pilne wprowadzenie całkowitego zakazu wszelkich form macierzyństwa zastępczego i wdrożenie go na całym świecie. Powołała się na papieża Franciszka, który wezwał do międzynarodowego zaangażowania na rzecz powszechnego zniesienia tej praktyki, a także na włoską premier Giorgię Meloni, która określiła surogację jako „nieludzką procedurę” i zasugerowała, że powinno być ono ścigane jako przestępstwo na skalę światową. Gambino zasugerowała podjęcie konkretnych kroków na szczeblu ONZ w celu ochrony godności kobiet i dzieci oraz zniesienia macierzyństwa zastępczego raz na zawsze.

Na spotkaniu zatytułowanym „Za jaką cenę? W kierunku zniesienia macierzyństwa zastępczego” głos zabrały Eugenia Roccella, włoska minister ds. rodziny, która zaprezentowała włoskie przepisy dotyczące macierzyństwa zastępczego, oraz Olivia Maurel, która opowiedziała o swoich osobistych doświadczeniach jako dziecka matki zastępczej i podkreśliła potrzebę wprowadzenia międzynarodowego zakazu. Z kolei Eva Maria Bachinger, współzałożycielka inicjatywy „Stop macierzyństwu zastępczemu”, zaprezentowała tę kwestię z perspektywy praw kobiet, podczas gdy Bettina Roska, specjalista ds. prawnych w wiedeńskiej organizacji praw człowieka ADF International, nakreśliła prawny wymiar macierzyństwa zastępczego i związane z nim wyzwania.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze