Dlaczego w czasie mszy niektóre wyrażenia powtarza się trzy razy?
Podczas każdej Eucharystii niektóre wyrażenia są powtarzane trzykrotnie, np. „moja wina”, „Baranku Boży” czy „Święty, Święty, Święty”.
Poniższe wyjaśnienie ma na celu pomóc lepiej zrozumieć i docenić te aspekty Eucharystii.
Podstawy biblijne
Friar Nelson Medina, dominikański ksiądz, który ma doktorat z teologii fundamentalnej i jest znany ze swojego rozległego apostolatu w mediach społecznościowych, wyjaśnił, że „liczba 3 pojawia się kilkakrotnie w Biblii i jest związana z procesem, który jest kompletny. Dlatego ma sens, że również w liturgii niektóre czynności są wykonywane trzy razy”.
„To jak sposób na powiedzenie kompletnej, doskonałej akcji. To ogólne znaczenie liczby 3, która jest tak charakterystyczna dla Biblii i zdecydowanie dla liturgii” – wyjaśnił.
Jako przykład Medina przytoczył Księgę Powtórzonego Prawa (Pwt 16,16), gdzie stwierdzono, że trzy razy w roku wszyscy mężczyźni Izraela musieli stawać przed Panem jako sposób odnowienia przymierza lub 1 Sm 20,41, gdzie widzimy Dawida żegnającego się ze swoim przyjacielem Jonatanem, który był synem króla Saula. A gdy Dawid musi pożegnać się ze swoim przyjacielem, pada na twarz trzy razy, jakby się modlił, jakby prosił Pana o siłę, której potrzebuje.
„W 1 Krl 17,21 prorok Eliasz dokonuje cudu, jakim jest wskrzeszenie chłopca, który umarł. Eliasz przykrywa ciało chłopca swoim ciałem i wykonuje tę czynność trzy razy” – kontynuował Medina.
W 1 Krn 12,18 znajdujemy, że gdy przymierze ludu z Dawidem zostaje ratyfikowane, lud wykrzykuje trzy razy: „Pokój, pokój wam i pokój temu, który wam pomaga!” a w Dn 6,10 czytamy, że Daniel miał zwyczaj modlić się trzy razy dziennie.
Odwołując się do przykładu z Ewangelii, Medina wskazał, że „Jezus mówi Piotrowi, że zaprze się Go trzy razy” (Mt 26,34 i Mk 14,30). Później, kiedy Piotr potwierdza swoją miłość i przywiązanie do Chrystusa (J 21) mówi również Jezusowi trzy razy: „Ty wiesz, że cię kocham”
>>> „Wiesz, że Cię kocham” – odbyło się XXIII spotkanie młodych na Lednicy.
To nie błahostka
Na stronie internetowej Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego ojciec Luke Spannagel wyjaśnia również, dlaczego katolicy w modlitwie znanej jako „Confiteor” mówią trzy razy „moja wina”.
„W całej Biblii bicie się w piersi jest gestem pokory i żalu za grzechy. Dlaczego trzy razy? Jak zauważa Edward Sri , trzykrotne powtórzenie winy wyraża pełniej żal za nasze grzechy. Ten wers liturgii pomaga nam rozpoznać, że grzeszenie przeciwko Bogu nie jest błahostką” – podkreślił ksiądz.
W swojej książce „Powód wszystkich ceremonii Kościoła i jego tajemnic ” hiszpański ksiądz Antonio Lorera y Abio zauważa, że podczas mszy trzykrotnie odmawia się modlitwę „Baranku Bożu” lub „Agnus Dei”, aby Bóg uwolnił nas „od obecnego, przeszłego i przyszłego zła i odpuścił nam grzechy popełnione myślą, słowem i uczynkiem”.
Pod koniec lipca 2022 r. kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, w krótkim wyjaśnieniu na temat znaczenia liczby 3, dodatkowo podkreślił, że katolicy odmawiają kilka fraz trzy razy w czasie mszy, aby upamiętnić Świętą Trójcę, Boga Trójjedynego: Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |