![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2024/11/Gala-DniJana-Pawla-II-na-papieskich-uniwersyteetach-w-RZymie1-900x380.jpeg)
fot. Vatican Media
Dni Jana Pawła II w Rzymie. To był papież nie tylko Polaków, ale świata
Cztery dni, trzy uczelnie papieskie Rzymu, trzy konferencje naukowe, debata międzypokoleniowa, kilkunastu prelegentów, setki uczestników, wspólna Eucharystia przy Grobie Papieża oraz Gala Finałowa z wynikami konkursu, na który swoje prace zgłosili studenci ze wszystkich kontynentów – oto bilans zakończonych właśnie w Rzymie Dni Św. Jana Pawła II.
„Zakończyliśmy pierwszą edycję Dni Św. Jana Pawła II w Rzymie, która jak sądzę wypadła dobrze. Przez cztery dni uczestniczyliśmy w dyskusjach i wysłuchaliśmy wykładów wybitnych profesorów, ale również usłyszeliśmy wiele mądrych pytań od studentów. To oznacza, że jest nauczanie, myśli i dzieła Jana Pawła II są kontynuowane“ – mówił podsumowując wydarzenie ks. prałat Paweł Ptasznik, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II i wieloletni bliski współpracownik Papieża Polaka.
>>> Bp Paul Desmond Tighe: Jan Paweł II w sile i w słabości szedł za Jezusem
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2024/11/Gala-DniJana-Pawla-II-na-papieskich-uniwersyteetach-w-RZymie3.jpeg)
Będzie kontynuacja Dni Jana Pawła II w Rzymie
To właśnie Watykańska Fundacja Jana Pawła II oraz Kościół i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie, przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie były organizatorami Dni Jana Pawła II w WIecznym Mieście.
Organizatorzy zapowiedzieli kontynuowanie tego wydarzenia w kolejnych latach. „Chcemy ożywiać pamięć o Janie Pawle II wśród młodych i wierzymy, że będziemy kontynuować Dni Jana Pawła II w kolejnych edycjach“ – dodał ks. Paweł Ptasznik.
>>> Czym zajął się Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu?
Punktem kulminacyjnym piątkowej gali, zorganizowanej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie (Angelicum) był wykład prof. Hanny-Barbary Gerl-Falkovitz pt. „Ateny i Jeruzalem. Droga od rozumu do wiary“ oraz wręczenie nagród laureatom konkursu naukowego dla studentów. W konkursie na esej dotyczący różnych aspektów nauczania Jana Pawła II udział wzięli studenci rzymskich uczelni pochodzący ze wszystkich kontynentów.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2024/11/Gala-DniJana-Pawla-II-na-papieskich-uniwersyteetach-w-RZymie2-edited.jpeg)
To był papież nie tylko Polaków, ale całego świata
Zwycięzcą został ks. Ugochukwu Stophynus Anyanwu z Nigerii, doktorant na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, który pisał pracę na temat poglądów polskiego papieża na kwestie nowych technologii. Drugie miejsce zajął Marco Visalli z Włoch, doktorant na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, a trzecie ks. Jorge Alonso Tello Calmet z Perú, doktorant na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
Nagrody, które wręczyli ks. prałat Paweł Ptasznik oraz ks. dr Dariusz Giers, przedstawiciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ds. promocji integralnego rozwoju człowieka wyniosły odpowiednio 2 tys., 1,5 tys. oraz 1 tys. euro. Dodatkowo sześciu osobom, które zajęły czołowe miejsca Kościół i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie ufundował wyjazd pielgrzymkowo-naukowy do Polski śladami Jana Pawła II.
„Jestem szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć zarówno w tym konkursie, jak i pierwszej edycji Dni Jana Pawła II w Rzymie. Jestem zafascynowany osobą Jana Pawła II, a zwłaszcza jego podejściem do zagadnienia osoby ludzkiej“ – powiedział w rozmowie z Vatican News ks. Ugochukwu Stophynus Anyanwu po odebraniu głównej nagrody.
W swojej pracy zajął się zagadnieniem podejścia Jana Pawła II do kwestii osoby ludzkiej oraz wpływu technologii na rozwój ludzkości. Laureat głównej nagrody niezwykle cieszył się z możliwości wyjazdu w przyszłym roku do Polski. „Nigdy wcześniej nie byłem w Polsce, będzie to więc dla mnie wspaniała okazja odwiedzenia ojczyzny Jana Pawła II. To nie był tylko papież Polaków, ale całego świata, dla mnie szczególnie bliski, bo jego nauczanie mnie kształtowało, a ponadto pielgrzymował dwukrotnie do Nigerii“ – dodał ks. Ugochukwu Stophynus Anyanwu.
Wielkie umysły i nowe inspiracje nauczaniem papieża Polaka
„Wiele dobrego wydarzyło się także w sercach i umysłach uczestników: nowe inspiracje, nowa siła do wdrażania w codzienne życie nie tylko samej nauki Papieża, ale wartości, którym służył“ – stwierdził ks. Tomasz Podlewski z Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.
W ramach rzymskich Dni Św. Jana Pawła II od 26 do 29 listopada odbyły się konferencje na trzech uczelniach papieskich Rzymu: Angelicum, Santa Croce i Gregorianie. Prelegentami byli m. in.: prof. Richard Swinburne z Oxfordu, prof. Jacek Wojtysiak z Lublina, ks. prof. Rafael Martinez z Santa Croce, ks. prof. Mariusz Kuciński z Bydgoszczy, o. prof. Dariusz Kowalczyk z Gregoriany oraz prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, laureatka Nagrody Ratzingera z 2021 roku. Ponadto, w rzymskim Kościele Św. Stanisława BM odbyła się debata z udziałem prof. Hanny Suchockiej i ks. Federico Lombardiego, a w ostatnim dniu rano, Mszę Świętą dla uczestników, przy Grobie św. Jana Pawła II na Watykanie odprawił bp Paul Tighe, sekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |