fot. Vatican Media

Dniepr: sąd orzeka o konieczności zwrotu kościoła katolikom

Rejonowy Sąd Administracyjny w Dnieprze orzekł, że budynek kościoła św. Mikołaja w Kijowie powinien zostać zwrócony do pełnego użytku wspólnoty religijnej Kościoła rzymskokatolickiego. Wyrok ten wydano w piątek 24 stycznia. Problem zwrotu kościoła św. Mikołaja parafii ciągnie się od wielu lat. Pomimo decyzji władz wyższych, Ministerstwo Kultury nadal opóźnia ten proces.

Od dawna społeczność katolicka Ukrainy wielokrotnie apelowała do władz państwowych o zwrot pomieszczeń kościoła św. Mikołaja, który został zbudowany przez katolików ponad sto lat temu. W 2005 r. dekret wydany przez prezydenta Wiktora Juszczenkę nakazał rządowi i władzom lokalnym podjęcie niezbędnych kroków w celu zwrotu kościoła św. Mikołaja. Jednakże, pomimo jasnych instrukcji, nakaz pozostał niewykonany. Występując w auli sądowej proboszcz, o. Pavlo Wyszkowski OMI podkreślił, że fakt, iż kościół nie został jeszcze zwrócony wspólnocie religijnej, jest nie tylko naruszeniem praw parafii, ale także oszustwem wobec ponad 25 000 obywateli, którzy rok temu podpisali petycję popierającą zwrot i ocalenie kościoła, który poprzedni dysponenci doprowadzili do ruiny.

>>> Rosjanie zaatakowali Kijów pięcioma rakietami. Uszkodzony kościół pw. św. Mikołaja [+GALERIA]

Sąd, po szczegółowym zbadaniu wszystkich przedstawionych dowodów, uznał zasadność roszczeń wspólnoty i orzekł na jej korzyść. Organizacja pozarządowa Freedom of Conscience stwierdziła, że wyrok ten umacnia wiarę w zwycięstwo sprawiedliwości na Ukrainie. „Jeśli władze wykonawcze nie zastosują się do poleceń prezydenta, mamy nadzieję, że zostaną zmuszone do zastosowania się do decyzji sądu, ponieważ niezastosowanie się do decyzji sądu jest już przestępstwem” – stwierdzono. 

Warto zauważyć, że w walce o zwrot kościoła św. Mikołaja wspólnota była wspierana przez potomków budowniczych świątyni: Marka Zinowjewicza Ginzburga, Ryszarda Jankowskiego, wnuka Leonarda Jankowskiego, przewodniczącego komitetu budowy kościoła, oraz Fundację im. hrabiego Feliksa Sobańskiego, która przekazała do kościoła różne figury świętych, które zostały skradzione i rozbite przez komunistów. Ponadto pozew został poparty przez liczne organizacje międzynarodowe, w tym Rycerzy Kolumba, ogólnoświatową organizację zrzeszającą ponad 3 miliony katolików, oraz inne organizacje pozarządowe z Włoch, Polski, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

>>> Kijów: kard. Konrad Krajewski odwiedził kościół św. Mikołaja

„Dokumenty archiwalne i fakty historyczne wyraźnie wskazują, że kościół był pierwotnie przeznaczony do celów religijnych, a jego przekształcenie w salę koncertową było nielegalnym działaniem władz sowieckich. Dlatego proszę, abyście stanęli po stronie sprawiedliwości, prawdy i uczciwości, aby kościół nie był ruiną, jak ma to miejsce obecnie, ale ponownie stał się nie tylko ozdobą Kijowa, ale także dumą i duchowym dziedzictwem Ukrainy” – powiedział o. Pavlo Wyszkowski OMI podczas rozprawy sądowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze