Do Gdańska powrócą z Lubeki zabytkowe szaty liturgiczne
Tak zwany „gdański skarb paramentowy” z późnego średniowiecza ma zostać zwrócony z Lubeki do Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Cenne szaty liturgiczne zostały zabrane przez członków gdańskiego zboru protestanckiego gdy uciekali pod koniec II wojny światowej, a duża ich część trafiła do Niemiec Zachodnich.
Związek Kościołów Protestanckich (UEK) w Kościele Ewangelickim w Niemczech i Kościół Mariacki w Gdańsku podpisały 8 grudnia wieczorem w biurze Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) w Hanowerze deklarację intencji – podała w piątek EKD w komunikacie udostępnionym KAI.
Według tego oświadczenia szaty liturgiczne zostały początkowo złożone po wojnie w kościele mariackim w Lubece i zostały na stałe wypożyczone do Muzeum Sankt Annen w Lubece przez UEK jako prawnego następcę nieistniejącej już ewangelickiej parafii mariackiej w Gdańsku. Niewielka kolekcja przechowywana jest w Germanisches Nationalmuseum (Niemieckie Muzeum Narodowe) w Norymberdze. Poszczególne paramenty mają być w przyszłości wystawione także w Lubece i Norymberdze jako wypożyczenia z Gdańska.
„Miasto i archidiecezja bardzo się cieszą, że po Ołtarzu Trójcy Świętej, który od 2020 roku po ponad 70 latach pobytu w Berlinie wrócił do Kościoła Mariackiego w Gdańsku, wkrótce do domu wróci także skarb paramentów – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy w Hanowerze metropolita gdański Tadeusz Wojda. Jako proboszcz Kościoła Mariackiego w Gdańsku ks. prałat Ireneusz Bradtke przypomniał katolicko-protestancką przeszłość Kościoła Mariackiego w Gdańsku i wynikającą z niej wspólną odpowiedzialność.
Przewodnicząca Rady EKD, Praeses Annette Kurschus, odpowiedzialna w EKD za stosunki polsko-niemieckie, oraz bp Petra Bosse-Huber, która jako wiceprzewodnicząca Urzędu Kościelnego EKD kieruje obszarem odpowiedzialności UEK, mają nadzieję, że projekt wpłynie pozytywnie na relacje międzykościelne i międzypaństwowe.
Prezydent Związku Kościołów Protestanckich Volker Jung podkreślił ekumeniczną i polsko-niemiecką przyjaźń. Pozytywnie oceniła tę umowę również konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper i stwierdziła, że jest to „wspaniały przykład inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego” w duchu przyjaźni polsko-niemieckiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |