Święto Jakuba Apostoła w Hiszpanii, fot. PAP/EPA/FRANCISCO

Do Santiago de Compostela przybyło w 2024 r. ponad 243 tys. pątników

Do hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela, jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie, dotarło w tym roku ponad 243 tys. pątników z całego świata, wynika z szacunków wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii.

Jak sprecyzował odpowiedzialny za jego agendę ds. turystyki Xosé Merelles w porównaniu do okresu 1 styczeń – 15 lipiec w 2023 r. w tym roku zanotowano 15-procentowy wzrost liczby pielgrzymów w Santiago de Compostela. Dodał, że władze regionu Galicji spodziewają się, że wraz z Rokiem Świętym przypadającym na 2025 r. oraz Rokiem Jakubowym w 2027 r. grono pątników kierujących się do tego hiszpańskiego miasta będzie stale rosnąć.

>>> Tarnowskie Camino

– Santiago de Compostela ma dziś ogromne znaczenie nie tylko religijne, ale również społeczno-kulturalne dla całego regionu Galicji – stwierdził Merelles, przypominając, że osłabienie ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela nastąpiło jedynie wskutek pandemii koronawirusa w latach 2020-2021.

Fot. PAP/EPA

W 2022 r., czyli po usunięciu restrykcji przeciwepidemicznych w Hiszpanii, a także w Portugalii, przybyło inicjatyw promujących pielgrzymki do Santiago de Compostela. Ważnym wydarzeniem dla wzrostu liczby pątników w tym hiszpańskim mieście były organizowane w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 r. Światowe Dni Młodzieży. Dla wielu uczestniczących w tym wydarzeniu grup młodzieży hiszpańskie miasto było etapem podróży do portugalskiej stolicy.

Katedra w Santiago de Compostela uznawana jest za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego w Europie i celu licznych pielgrzymek. W całym 2023 r. dotarła tam rekordowa liczba pątników – blisko 500 tys.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze