Fot. Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1522943

Do skarżyskiego sanktuarium maryjnego wprowadzono papieskie regalia

Do bazyliki Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej zostały wprowadzone papieskie regalia. To parasol-baldachim z papieskimi herbami, zwieńczony kulą ziemską i krzyżem, oraz dzwonek z napisem: „Bazylika Mniejsza Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej”. Poświęcił je bp Marek Solarczyk. Wieczorem, 1 lipca była obchodzona uroczystość 18. rocznicy koronacji obrazu MB Miłosierdzia oraz zainaugurowano obchody 100. rocznicy powstania Zakładów Metalowych „Mesko”.

Prezes skarżyskiego Mesko Elżbieta Śreniawska na wstępie liturgii mówiła o znaczeniu sanktuarium dla miasta i przemysłu zbrojeniowego. – To Matka Boża Miłosierdzia jest patronką Skarżyska-Kamiennej, a do tego sanktuarium co roku pielgrzymują przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Wzmacnia się poczucie wspólnoty na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju – mówiła prezes Śreniawska.

– Wszelkie nadzieje, intencje, które nas gromadzą, uświadamiają nam, że to wszystko, co chcemy rozważać i przeżyć z szacunkiem oraz czcią dla NMP Matki Miłosierdzia, wpisuje się nie tylko w nasze życie, nie tylko w życie parafii, naszej diecezji, naszego miasta, ale wpisuje się w życie naszej ojczyzny, Kościoła świętego. Jest tą szczególną więzią ze Stolicą Świętą. Skupia w sobie nie tylko pamięć o papieżu, ale niech będzie duchową więzią i troską, aby Bóg wspierał go, umacniał w posłudze dla dobra wspólnoty Kościoła i całego świata. Niech tę łączność naszych ludzkich pragnień i naszych duchowych tęsknot, darów, jakie Pan Bóg nam ofiarowuje, umocni Maryja i będzie przewodniczką naszej wspólnej modlitwy podczas tej liturgii Najświętszej Eucharystii – mówił bp Marek Solarczyk.

Regalia są symbolem łączności bazyliki mniejszej ze Stolicą Apostolską oraz realizacją przywileju, jaki posiadają takie miejsca. – Będą przypominać o naszej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, który 25 października 2014 r. podniósł naszą świątynię do godności bazyliki mniejszej. Tu będzie sprawowana modlitwa w jego intencjach i będziemy zachęcali do wsłuchiwania się w nauczanie papieskie – poinformował ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium. Fundatorem daru jest ks. Józef Orzechowski, kapłan diecezji radomskiej, który pracuje w Niemczech.

Po Mszy św. odbył się koncert, który odbył się dzięki Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca, a także Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpili: Marek Toporowski – organy i Łukasz Długosz – flet.

>>> Papież Franciszek pobłogosławił insygnia Matki Bożej Pocieszenia. Będą w polskim kościele

Wierni są też dumni z bliskich związków sanktuarium z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.

Właśnie na pamiątkę tego wydarzenia co roku ulicami miasta odbywa się procesja zawierzenia z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Skarżyska parafia MB Ostrobramskiej została erygowana 25 stycznia 1986 r. Pierwotna kaplica stanęła staraniem księży Stanisława Nowakowskiego i Adama Radzimirskiego. Budowa świątyni, prowadzona przez ks. Jerzego Karbownika, trwała w latach 1988-1995. Projektował ją Zbigniew Grządziela, a konstruktorem był Bogdan Ciok. Od początku zamiarem było zbudowanie obok kościoła wiernej repliki Ostrej Bramy z Wilna i zorganizowanie tu sanktuarium. Było to wówczas pragnienie wilnian, którzy musieli opuścić swe rodzinne miasto. Pierwszą Mszę św. w kaplicy, 22 października 1989 r., sprawował kard. Henryk Gulbinowicz, a kopię ostrobramskiego wizerunku ufundował bp Edward Materski. Obraz został ukoronowany papieskimi koronami 2 lipca 2005 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze