Do Wietnamu przybył pierwszy stały przedstawiciel Watykanu
31 stycznia przybył do Hanoi pierwszy stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej rezydujący w Wietnamie, arcybiskup Marek Zalewski. Oznacza to nowy krok w stosunkach dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Hanoi – pisze agencja ACI Stampa. Nie wykluczone, że w sierpniu odwiedzi ten kraj Ojciec Święty.
O przyjeździe abp. Zalewskiego poinformował arcybiskup Joseph Nguyen Nang, przewodniczący Konferencji Episkopatu Wietnamu. Ogłosił on również, że watykański dyplomata tymczasowo zamieszka w hotelu Pan Pacific w dzielnicy Bah Dinh, dwa kilometry od kurii arcybiskupiej w Hanoi. Jest to rozwiązanie tymczasowe. W tej chwili rząd i urzędnicy watykańscy finalizują rozmowy na temat lokalizacji nuncjatury i wydaje się, że rząd przyzna działkę w dzielnicy Tay Ho, gdzie Stolica Apostolska będzie mogła zbudować biura papieskiego przedstawicielstwa.
Jednak wiele osób wezwało komunistyczny rząd za pośrednictwem mediów społecznościowych do zwrotu dawnego budynku Delegatury Apostolskiej, który był używany przez dyplomatów watykańskich w latach 1951-1959, w geście, który powinien konkretnie pokazać ich chęć utrzymywania dobrych stosunków z Kościołem katolickim. Znajduje się on obok domu arcybiskupa Hanoi. Skonfiskowany przez rząd, jest używany jako biblioteka publiczna od 2008 roku, ale wcześniej był używany jako restauracja, dyskoteka i bar. Trudnością dla władz w Hanoi jest fakt, że Kościół katolicki mógłby zażądać zwrotu innych nieruchomości kościelnych.
Od 1954 roku komunistyczny rząd Wietnamu Północnego oficjalnie „pożyczył” niezliczone obiekty prowadzone przez grupy religijne na północy, a od 1975 roku zrobił to samo na południu kraju. Wiele z tych nieruchomości jest nadal wykorzystywanych jako budynki publiczne, podczas gdy inne są już postrzegane jako własność prywatna, a zatem przyznanie ziemi przez rząd umożliwiłoby utrzymanie dobrych stosunków z Kościołem katolickim, a jednocześnie ominięcie ruchu domagającego się zwrotu budynków kościelnych.
>>> Stosunki między Watykanem a Wietnamem się polepszą?
Pierwszy delegat apostolski w Indochinach, które obejmowały również Wietnam, został mianowany w 1925 roku: był nim biskup Constantino Ayuti, który mieszkał w Hue. Przeniesienie delegatury papieskiej do Hanoi nastąpiło w 1950 r. decyzją biskupa Johna Dooleya. Rezydencja była używana do 1959 roku, kiedy to delegat został wydalony z Wietnamu.
Następnie delegaci apostolscy osiedlili się w innym budynku kościelnym w Sajgonie, dzisiejszym Ho Chi Minh, gdzie mieszkali od 1959 do 1975 roku, kiedy to komuniści zajęli cały kraj.
Papież Franciszek zapowiedział już, że uda się w tym roku do Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Timoru Wschodniego, tak jak planowano w 2020 roku. Mógłby jednak dodać do tych trzech przystanków także podróż do Wietnamu. Władze tego kraju skierowały zaproszenie, a ustanowienie biura, w którym będzie pracował stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej mogłoby stanowić dodatkową okazję. Jeśli podróż doszłaby do skutku, Franciszek byłby pierwszym papieżem, który odwiedziłby Hanoi i wydaje się, że trwają już prace nad projektem ewentualnego programu. Podróż miałaby się odbyć w sierpniu. Tymczasem sekretarz do spraw relacji z państwami arcybiskup Paul Richard Gallagher będzie w Wietnamie w kwietniu, a następnie przyjdzie kolej na kardynała Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu – podkreśla agencja ACI Stampa.
Abp Marek Zalewski urodził się w Augustowie 2 lutego 1963 r. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1989 r. W latach 1991–1995 odbył studia w zakresie prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, zakończone doktoratem. . Studiował również na Papieskiej Akademii Kościelnej. W 1995 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował kolejno w papieskich przedstawicielstwach w Republice Środkowoafrykańskiej, przy ONZ w Nowym Jorku, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w Tajlandii, w Singapurze i w Malezji, dochodząc do stopnia radcy nuncjatury. 25 marca 2014 roku papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe, wynoszą jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Africa. Sakrę biskupią przyjął z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina w Łomży31 maja 2014 roku. 21 maja 2018 roku został nuncjuszem apostolskim w Singapurze oraz papieskim przedstawicielem w Wietnamie, nie rezydującym w tym kraju. 23 grudnia ub. roku Ojciec Święty mianował go pierwszym przedstawicielem rezydującym w Wietnamie. Jednocześnie nadal jest on nuncjuszem w Singapurze.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |