Fot. PAP/Grzegorz Momot

Dokąd Polacy wybierają się na ferie?

65 proc. badanych Polaków na zimowy wypoczynek wybiera wyjazd krajowy – przekazała w piątek Polska Organizacja Turystyczna. Niemal połowa ankietowanych planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) podała, że 65 proc. badanych Polaków wyjeżdżających na wypoczynek zimowy wybiera jako ten główny (najdłuższy lub najważniejszy) wyjazd krajowy.

„Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów krajowych są niezmiennie góry – wybiera się tam niemal sześć na dziesięć osób, które planują swój główny wypoczynek w kraju” – wskazała POT. Dodano, że zdecydowanie mniej popularne są wyjazdy w inne rejony Polski: nad morze (22 proc.) i do miast (13 proc.).

POT zwróciła uwagę, że głównym celem wyjazdów jest wypoczynek i relaks (51 proc. wskazań wśród wyjeżdżających w kraju), a w dalszej kolejności: zwiedzanie atrakcji turystycznych (14 proc.), uprawianie sportów zimowych (11 proc.) oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (10 proc.). „Podczas zimowych wyjazdów w kraju, polscy turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie i/lub inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (36 proc.) lub z noclegów w hotelu lub pensjonacie bez wyżywienia (27 proc.)” – poinformowała turystyczna organizacja. Dodano, że z innych płatnych miejsc noclegowych (bez wyżywienia) skorzystać planuje 18 proc. osób, a 13 proc. zatrzyma się u rodziny lub znajomych.

Z badania POT wynika, że również w przypadku wyjazdów zagranicznych najczęściej wskazywanym celem jest wypoczynek i relaks (39 proc.) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (19 proc.), natomiast uprawianie sportów zimowych i – zyskujące w ostatnim czasie na popularności – wyjazdy „po słońce” uzyskały po kilkanaście procent wskazań. „Podczas zimowych wyjazdów zagranicznych niemal połowa polskich turystów zamierza wykupić pakiety pobytowe w hotelu lub pensjonacie, natomiast z samych noclegów w hotelu lub pensjonacie skorzysta 17 proc., a z innych płatnych miejsc noclegowych – 14 proc. wyjeżdżających” – podano.

Organizacja wskazała, że najbardziej popularnym terminem wyjazdu są ferie szkolne (35 proc. wskazań). Niemal co piąty respondent na swój główny wyjazd zimowy planował wyjechać w okresie świąteczno–sylwestrowym, a 31 proc. – w innym terminie zimowym.

„Rodzima oferta turystyczna prezentuje szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu wolnego (…), co miało wpływ na to, że w porównaniu z poprzednim sezonem niższa liczba urlopowiczów postawiła wyłącznie na wyjazdy zagraniczne, a to z kolei powinno zaowocować przyzwoitymi wynikami dla polskiej branży” – przyznał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

>>> Ferie last minute: sporo wolnych miejsc – hotelarze zabiegają o gości promocjami

„Niemal połowa planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni” – wynika z danych POT. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający spędzi poza domem tylko 2-3 dni. Tyle samo jest osób, które wyjadą na 8-10 dni oraz tych, którzy deklarują, że wyjadą na dłużej niż dwa tygodnie. „Wyjazdy krajowe będą przeciętnie nieco krótsze od wyjazdów zagranicznych” – zauważono w badaniu.

Autorzy opracowania zwrócili też uwagę, że niemal trzech na dziesięciu wyjeżdżających planuje zimowy urlop zazwyczaj na około miesiąc przed wyjazdem, natomiast 31 proc. – dwa – trzy miesiące przed lub jeszcze wcześniej. „Z niewielkim – dwu – trzytygodniowym wyprzedzeniem – decyzje odnośnie wyjazdu podejmuje 16 proc., natomiast w ostatniej chwili, czyli w ciągu ostatniego tygodnia przed podróżą – co dziesiąty wyjeżdżający. Tzw. „okienko rezerwacyjne” jest krótsze w przypadku wyjazdów krajowych niż zagranicznych” – zaznaczyli.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Badanie pokazało też, że skłonność do wyjazdów w sezonie zimowym jest wyższa wśród młodszych respondentów (maksymalnie 62 proc. w grupie wiekowej 25-34 lata) i osób lepiej wykształconych (plany wyjazdowe na sezon zimowy posiada niemal siedmiu na dziesięciu respondentów z wykształceniem wyższym i tylko co trzeci respondent z wykształceniem podstawowym). „Częściej niż kobiety planują wyjechać na zimowy wypoczynek mężczyźni (56 proc. wobec 49 proc.)” – dodano.

>>> Rozpoczynają się ferie zimowe w szkołach

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 29 listopada – 5 grudnia 2023 metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku 18-65 lat, N=1020. Badanie, na zlecenie POT, zrealizowano na panelu badawczym epanel.pl, należącym do ARC Rynek i Opinia.

Polska Organizacja Turystyczna informuje, że jest państwową osobą prawną utworzoną w celu wzmocnienia promocji Polski w dziedzinie turystyki w kraju i za granicą. Nadzór nad POT sprawuje obecnie Minister Sportu i Turystyki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze