fot. SARAH SILBIGER, PAP/EPA.

Donald Trump: polska pielgrzymka zmieniła bieg historii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biały Dom opublikował przesłanie prezydenta USA Donalda Trumpa z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny. W dokumencie podkreślono, że pielgrzymka zmieniła bieg historii.

„Dzisiaj obchodzimy 40. rocznicę historycznej mszy św. Jana Pawła II 2 czerwca 1979 roku w Warszawie otwierającej dziewięciodniową wizytę w Polsce, która zmieniła bieg historii. Pamiętając długą walkę narodu polskiego z komunizmem, przyznajemy również, że miliony ludzi żyją teraz w wolności dzięki świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego niezwykłemu życiu jako ucznia Jezusa Chrystusa i obrońcy ludzkiej godności i wolności religijnej” – głosi przesłanie.

fot. whitehouse.gov

W dokumencie przypomniano, że w homilii sprzed 40 lat św. Jan Paweł II przekazał mocne przesłanie nadziei tłumowi zgromadzonemu w Warszawie, całej Polsce, a także światu. „Jego słowa przeciwstawiały się represyjnym siłom komunizmu w całej Polsce i reszcie Europy. Zasiał on odwagę w sercach milionów mężczyzn i kobiet, aby dążyli do lepszego, bardziej swobodnego życia” – wskazano.

fot. WILL OLIVER, PAP/EPA.

„Dziś obchodzimy ten historyczny moment i potwierdzamy nasze zobowiązanie do tego, aby zapewnić, że wolność zawsze zwycięża. Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy pozostają zjednoczeni (w walce) przeciwko okowom komunizmu – jako latarnia wolności i dobrobytu na całym świecie” – dodano. „Melania przyłącza się do mnie, wspominając św. papieża Jana Pawła II, którego wzruszające przemówienie poruszyło duszę narodu polskiego i ostatecznie pomogło zburzyć żelazną kurtynę komunizmu w Europie. Obyśmy nadal byli wzmacniani Jego słowami i Jego odwoływaniem się do niezmierzonego Bożego miłosierdzia, siły i chwały” – napisano w przesłaniu prezydenta Trumpa.

abp jędraszewski

fot. flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

– Potrafił uczciwie spojrzeć na naszą niedawną, chociaż już 40 lat trwającą przeszłość, historię – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski o oświadczeniu prezydenta USA Donald Trumpa. – Prezydent USA Donald Trump pamiętał o 40-leciu pielgrzymki papieża do Polski, a przywódcy europejscy – nie. W dodatku Trump nie jest katolikiem – stwierdził krakowski arcybiskup.

Zobacz także
Wasze komentarze