Fot. pixabay.com

Dowody osobiste z błędem. Sprawdź, czy musisz wymienić swój dokument!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Już ok. 700 tysięcy osób otrzymało dowód osobisty z błędem! Wadliwe dokumenty mają być wydawane jeszcze przez 2 lata! Można się jednak nimi bez żadnych problemów legitymować. Chętni maja też prawo do bezpłatnej wymiany dowodu z błędem.

Błąd w dowodach osobistych polega na tym, że część danych nie zostało wpisanych do mikroprocesora. Chodzi o dane rodziców i nazwisko rodowe – zgodnie z ustawą te informacje powinny być zapisane. Dowody osobiste, choć wadliwe, są ważne – MSWiA informuje, że to tylko nieścisłość formalnoprawna. Na razie dowody z błędem trafiły do ok. 700 tys. osób. Wadliwe e-dowody mogą być wydawane nawet przez najbliższe 2 lata. Będzie się nimi posługiwało kilka milionów Polaków. Jednocześnie Ministerstwo zapewnia, że pracuje nad poprawką techniczną, dzięki której możliwe będzie rozwiązanie powstałego problemu.

Dane rodziców i nazwisko rodowe miały zostać wykreślone z ustawy, tak się jednak nie stało. Za dwa lata czekają nas kolejne zmiany w dowodach osobistych. Wtedy zaczną obowiązywać nowe przepisy unijne. Zgodnie z nimi do dokumentów wprowadzona ma zostać druga cecha biometryczna. Będzie to prawdopodobnie odcisk palca. Wówczas czeka nas kolejna – stopniowa – wymiana dokumentów. Pierwsi Polacy dowody osobiste z warstwą elektroniczną otrzymali w marcu tego roku. Wydane wcześniej dokumenty zachowują swoją datę ważności.

MSWiA informuje też, że możliwa jest wymiana wadliwego dowodu osobistego. Dokumenty wymieniane są bezpłatnie.

źródło: RMF FM, Onet

Zobacz także
Wasze komentarze