Zdjęcie poglądowe, fot. Markus Spiske/unsplash

Dramatyczny apel Kościoła o sprawiedliwość klimatyczną

Z dramatycznym apelem o sprawiedliwość klimatyczną zwrócił się do społeczności międzynarodowej duży sojusz biskupów katolickich. „Kościół nie będzie milczał” – głosi orędzie wydane 1 lipca w Watykanie.

„Dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość, będziemy nadal podnosić głos wspólnie z nauką, społeczeństwem obywatelskim i najbardziej bezbronnymi, z prawdą i spójnością”. Z okazji zbliżającej się konferencji klimatycznej ONZ COP30 w Brazylii, kontynentalne konferencje i rady biskupów z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Karaibów opracowały 34-stronicowe oświadczenie. We wspólnym stanowisku wzywają osoby odpowiedzialne za pilne wdrożenie i przestrzeganie Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu. Żądają, aby uniknąć katastrofalnych skutków, nigdy nie porzucić celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. „Globalne Południe i przyszłe pokolenia już cierpią z tego powodu”, tłumaczą autorzy. 

Żadnych „fałszywych rozwiązań”

W swoim przesłaniu biskupi stanowczo potępiają „fałszywe rozwiązania”, takie jak zielony kapitalizm, komercjalizacja natury i eksploatacja zasobów naturalnych w dzikiej przyrodzie, w ramach których zasoby naturalne, takie jak surowce mineralne, dzikie rośliny lub zwierzęta, są wydobywane, wykorzystywane i sprzedawane. Aby zrekompensować straty i szkody w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej, na Karaibach i w Oceanii, bogate narody powinny spłacić swój dług ekologiczny sprawiedliwym finansowaniem klimatycznym, „bez dalszego zadłużania globalnego Południa”.

Susza w Zimbabwe. fot. PAP/EPA/AARON UFUMELI

Decyzje polityczne muszą obejmować i priorytetowo traktować społeczności najbardziej dotknięte kryzysami klimatycznymi i naturalnymi. Należy chronić ludność tubylczą, ekosystemy i zubożałe społeczności, a także uznać większe zagrożenie dla kobiet, dziewcząt i nowych pokoleń. Migracje klimatyczne należy postrzegać jako wyzwanie na rzecz sprawiedliwości i praw człowieka.

„Postawcie dobro wspólne ponad zysk”

„Postawcie dobro wspólne ponad zyskiem! – apelują przedstawiciele Kościoła do decydentów politycznych. – Przekształćcie system ekonomiczny w model regeneracyjny, który koncentruje się na dobrostanie człowieka i zapewnia warunki do zrównoważonego życia na naszej planecie”. Konferencje biskupów kontynentalnych wzywają też do promowania polityki klimatycznej i przyrodniczej opartej na prawach człowieka, dodając, że do 2030 r. należy również ograniczyć do zera wylesiania i przywrócić żywotne ekosystemy wodne i lądowe.

Sygnatariuszami przesłania, które zostało opublikowane w języku angielskim, hiszpańskim i portugalskim, są: Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM), Latynoamerykańska Rada Biskupia (CELAM) oraz Federacja Azjatyckich Konferencji Biskupich (FABC). Ich przewodniczący, kardynałowie: Fridolin Ambongo Besungu, Jaime Spengler i Filipe Neri Ferrão, przedstawili stanowisko kontynentalnych konferencji biskupów w rozmowie z przedstawicielami mediów 1 lipca w Rzymie Spotkali się również z papieżem Leonem XIV.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze