Fot. Marek Ochlak OMI

Droga Krzyżowa na Święty Krzyż. Udział wzięło kilkaset osób

Kilkuset pątników wzięło udział w drodze krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Uczestnicy, podążając tzw. Drogą Królewską, nieśli ze sobą drewniany trzymetrowy krzyż. Łysogórska kalwaria należy do najstarszych w kraju. Jej tradycje sięgają początków XVII w.

Uczestnicy pasyjnego nabożeństwa podążali z kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi do pobenedyktyńskiego klasztoru na Świętym Krzyżu, pokonując trasę ok. trzech kilometrów. Nabożeństwu przewodniczył ordynariusz Diecezji Sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Mimo niesprzyjającej, zimowej aury, w nabożeństwie uczestniczyło kilkaset osób. Uczestnicy podkreślali, że obecność na Świętym Krzyżu w Wielki Piątek jest wyjątkowym przeżyciem duchowym.

„Uczestniczenie w tej drodze krzyżowej jest niezwykle oczyszczające, dzięki niej nabieram pokory, wzmacniam się duchowo. Podczas modlitwy staram się wczuć w każdą stację drogi krzyżowej i zastanowić się nad jej przesłaniem dla mnie. Dzięki tej tradycji czuję się silniejsza w mojej wierze i bardziej świadoma” – powiedziała PAP pani Bożena z gminy Bieliny.

Fot. Marek Ochlak OMI

Droga Krzyżowa wzdłuż Drogi Królewskiej wiodącej na Święty Krzyż jest jedną z najstarszych w kraju. Jej tradycje sięgają początków XVII w.

Świętokrzyska Golgota przypomina tradycję pasyjnych nabożeństw plenerowych w minionych stuleciach, z udziałem ludu i monarchów. Do połowy XVII wieku pielgrzymowali na Święty Krzyż niemal wszyscy polscy władcy; ich pątniczy szlak wiódł od Nowej Słupi i zachował do dziś miano „Drogi Królewskiej”. Na przełomie XVI i XVII wieku, z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego, wzdłuż tej drogi zbudowano stacje Męki Pańskiej.

Fot. Marek Ochlak OMI

Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysej Górze, Łyścu – drugim co do wysokości wzniesieniu Gór Świętokrzyskich – 595 m n. p. m.). Według tradycji, miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.

Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego, które znalazły się w klasztorze na początku XIV stulecia. Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów.

Fot. Marek Ochlak OMI

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze