fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Drugi dzień wizyty polskich biskupów w Watykanie

We wtorek grupa biskupów polskich z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej była w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregacji ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary. Był to drugi dzień ich wizyty ad limina Apostolorum.

Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregację ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary odwiedzili we wtorek polscy biskupi w ramach wizyty ad limina Apostolorum. Jednym z tematów rozmów była kwestia zakonów, nowych powołań i misji – powiedział PAP bp Jerzy Mazur.

Wyjaśnił, że podczas wizyt w kongregacjach poza zdawaniem sprawozdań biskupi otrzymują także konkretne informacje, rady będące wsparciem w realizacji ich codziennej posługi w Kościele lokalnym. „To są słowa nadziei, zawsze możemy liczyć na pomoc” – wskazał.

>>> Abp Budzik: podczas wizyty ad limina nie ma tematów tabu [ROZMOWA]

Kościół w Polsce żywotny mimo spadku powołań

Bp Mazur powiedział, że wizyta w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego pokazała, że „Kościół w Polsce jest żywotny pomimo odnotowanego spadku liczby osób wstępujących do zakonów oraz kryzysu osób powołanych”.

„Mamy ponad 17 tys. sióstr zakonnych, które należą do 104 zgromadzeń zakonnych, a ponad 1000 sióstr zakonnych pracuje poza ojczyzną – na misjach, na Wschodzie lub w krajach Europy Zachodniej. Mamy także 1273 mniszki żyjące w klasztorach klauzurowych (zamkniętych). Poza tym w zakonach męskich jest 11 tys. mężczyzn. Niemal 3 tys. pracuje poza Polską” – powiedział hierarcha. Wspominał, że są także indywidualne formy życia konsekrowanego.

Zwrócił uwagę, że „w postulatach i nowicjatach zakonnych są obecnie w Polsce 442 osoby. Z tego 178 to obcokrajowcy”. „Jest to konkretny owoc naszego zaangażowania misyjnego” – wskazał przewodniczący KEP ds. Misji.

W zależności od odpowiedzialności, jaką biskupi pełnią w KEP, część z nich dodatkowo udaje się do konkretnych kongregacji.

„We wtorek np. wszyscy członkowie Komisji KEP ds. Misji po południu byliśmy do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie przedstawiłem sprawozdanie z działań podejmowanych przez Kościół w Polsce na polu misyjnym” – powiedział bp Mazur. Wśród podjętych tematów znalazły się m.in.: animacja misyjna, formacja misjonarzy, którzy w przyszłym roku po wręczeniu krzyży misyjnych zostaną posłani, wsparcie misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska czy Dzieła Pomocy Ad Gentes, także szeroka działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce – wymieniał hierarcha.

Poinformował, że w czasie pandemii Kościół w Polsce przekazał na pomoc misjonarzom za pośrednictwem Komisji Misyjnej 2,6 mln zł. Kolejne fundusze przekazano także za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych i poszczególnych zgromadzeń zakonnych.

>>> Zebrano blisko 3 mln zł na rzecz uchodźców z Afganistanu

Uznanie dla Kościoła w Polsce

Bp Mazur zaznaczył, że Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów odniosła się z uznaniem dla tego, co czyni Kościół w Polsce na polu misyjnym.

„W czasie rozmów strona watykańska zwróciła uwagę, że w tych wspólnotach Kościoła lokalnego, gdzie mocna jest wiara, tam również jest większe zaangażowanie duchowe, osobowe i materialne na rzecz misji” – powiedział

Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych.

W środę polscy biskupi będą modlić się w bazylice Matki Bożej Większej. W czwartek rano włączą się w celebrowaną co tydzień mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w bazylice św. Pawła za Murami.

Galeria (1 zdjęcie)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze